Gde je najveći minimalac na svetu?
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) donela je procenu rizika za javno zdravlje od kontaminacije smrznutog povrća bakterijom listerija.
Ukoliko se povrće pre zamrzavanja blanšira (kratko prokuva u vodi ili na pari), procenjuje EFSA, rizik je niži od konzumacije gotovih proizvoda, kao što su dimljena riba, kuvano meso, kobasice i meki sir, kod kojih se obično javlja kontaminacija listerijom.
Kompanije za proizvodnju i preradu hrane često blanširaju povrće pre zamrzavanja, jer ono sprečava procese koje dovode do gubitka ukusa, boje i teksture.
EFSA je pokrenula ispitivanja nakon zaraze u više zemalja u periodu od 2015. i 2018. godine, kada su listerijom zaražene 53 osobe, a umrlo je deset osoba.
Stručnjaci EFSA-e identifikovali su relevantne postupke kontrole koje proizvođači mogu da primene radi smanjenja rizika kontaminacije smrznutog povrća.
Oni uključuju čišćenje i dezinfekciju sredine za proizvodnju hrane, kontrolu vode i temperature u različitim koracima prerade i precizno obeležavanje proizvoda.
Kada je u pitanju listerija, stručnjaci naglašavaju važnost nadzora sredine za proizvodnju hrane, jer bakterija može opstati u okruženju za preradu hrane, što dovodi do kontaminacije.
EFSA je donela i preporuke za smanjenje rizika u domaćinstvima. Ključno je održavanje higijene i čuvanje smrznutog ili odmrznutog povrća u čistom zamrzivaču ili frižideru na odgovarajućoj temperaturi. Rizici su mnogo manji ako se povrće pravilno kuva nakon odmrzavanja.
Prema podacima EFSA-e i Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, broj zaraženih listerijom povećao se tokom proteklih deset godina, iako je broj zaraženih 2018. sličan onom 2017. godine.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Izgledi za zaradu tokom života su nešto na šta većina od nas obraća pažnju pri izboru buduće profesije. Kao i kod nas, u Americi se gleda buduća finansijska korist od diplome. Iako Amerikanci mogu naći odlič...
Visoke cene osnovnih životnih troškova mogu drastično uticati na kvalitet života u nekoj državi - činjenica sa kojom su se Srbi i više nego upoznali u proteklih par godina. Od troškova stanovanja do cena nam...
Cene u Beogradu su u neprestanom porastu, te ne čudi činjenica da građani Srbije u poslednje vreme mnogo više razmatraju život u unutrašnjosti. Najjeftiniji gradovi u Srbiji postaju sve više privlačni mlađoj...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE