Samo nekoliko dana posle početka rata u Ukrajini 2022. godine, vlasnik Zare, kompanija Inditeks, objavila je povlačenje iz Rusiji, što je delovalo kao kraj njenog najvećeg tržišta po broju prodavnica van Španije. Međutim, detalji povlačenja ostavili su najveću svetsku modnu grupaciju, koja uključuje brendove Bershka, Pull & Bear i Stradivarius, u dobroj poziciji ako odluči da se vrati, piše Fajnenšel tajms.
Početkom 2023. Inditeks je uložio u svoju rusku firmu, preimenovanu u New Fashion, neposredno pre nego što ju je prodao za malu sumu novca članovima porodice koja vodi franšizu španske grupe na Bliskom istoku, prema dokumentima i izjavama kompanije.
Kako je pokazala istraga Fajnenšel tajmsa, zamenski brendovi prodaju gotovo identične proizvode kao Inditeks, imaju iste dobavljače i zapošljavaju bivše zaposlene. Inditeks ima pravo da bez ikakvih troškova ove prodavnice prebaci u franšizni aranžman, čime bi svi brendovi mogli da se vrate u bivše prodavnice u Rusiji.
Inditeks je rekao za Fajnenšel tajms da ni na koji način ne učestvuje u poslovanju svoje bivše ruske firme niti je podržava, i da je „cilj transakcije bio da se proda naš biznis, uz zadržavanje opcije povratka na tržište putem franšiznog sporazuma“.
Inditeks je bio deo prvog talasa zapadnih kompanija koje su prekinule poslovanje u Rusiji nakon početka rata u februaru 2022. Osam meseci kasnije, najavio je prodaju biznisa za neotkrivenu sumu grupi Daher, uz vrlo malo dodatnih informacija. Iako pravno lice pod imenom Daher Grupa ne postoji, Inditex je za Fajnenšel tajms rekao da se tim izrazom misli na „grupu investicionih firmi u vlasništvu porodice Daher“, čija kompanija Azadea Group drži franšizu Inditeksa na Bliskom istoku.
Nekadašnje prodavnice Zara, Pull & Bear, Bershka i Stradivarius sada se zovu Maag, Dub, Ecru i Vilet. Novi vlasnik se, prema podacima o trgovini, oslanja na iste dobavljače kao Inditex. Inditeks je izjavio da je normalna praksa u industriji da različiti maloprodajni lanci koriste iste dobavljače.
Mnogi proizvodi novih ruskih brendova podseća na Zarine, što pokazuju fotografije sa njihovih online prodavnica. Inditeks je rekao da ne komentariše dizajn drugih brendova.
Osim sličnosti u proizvodima, prva kampanja Maaga za kolekciju proleće/leto 2023. snimljena je na istoj lokaciji kao i Zara kolekcija u slično vreme. Obe su snimane na ostrvu Lazantore, od strane iste španske produkcijske kuće, prema objavama brendova na Instagramu. Inditex kaže da je Lanzarote „česta destinacija za modne produkcije“.
U decembru 2022, dva meseca posle najave prodaje, Inditex je otpisao kredit od 9,1 milijardi rubalja, a potom je uložio dodatnih 5,7 milijardi rubalja u firmu tokom naredna četiri meseca. Natalija Ribalko, istraživačica sa Kijevske škole ekonomije, izjavila je da ne zna ni za jedan drugi slučaj u kome je neka zapadna firma ulagala novac u ruski biznis koji prodaje. „Naprotiv, firme obično povuku što više novca pre prodaje“, rekla je.
Između zatvaranja firme u martu 2022. i prodaje u aprilu 2023, ruski biznis je primio više od 800 pošiljki odeće od bliskoistočnog kupca, pokazuju podaci o trgovini. Inditex je rekao da je dogovoreno da New Fashion uvozi robu pre završetka prodaje kako bi se olakšalo brzo pokretanje poslovanja u Rusiji.
Inditex nije želeleo da otkrije uslove prodaje. Na pitanje o prihodima od prodaje, Inditex je ukazao na 231 milion evra troškova zatvaranja ruskog biznisa i dodao da „prihodi od prodaje nisu bili značajni“.
Dogovor Inditeksa sa porodicom Daher neobičan je jer ne sadrži klauzulu o otkupu, koja obično omogućava firmama da otkupe prodate entitete u određenom roku i po određenoj ceni. Umesto toga, grupa Daher je u obavezi da odmah uspostavi franšizni dogovor za Inditeks u Rusiji u slučaju promene tržišnih okolnosti.
Detalji o prodaji ruskog biznisa sugerišu da je Inditex u boljoj poziciji od većine zapadnih maloprodajnih firmi u slučaju povratka na rusko tržište.
Ruski mediji su ranije ove godine izvestili da bi se Inditex mogao uskoro da se vrati u Rusiju, a Inditeks je odbio da komentariše ove glasine.
„Ovo deluje kao deo obrasca koji sam video u nekim drugim slučajevima gde su se firme formalno povukle iz Rusije, ali su imovinu prebacile na pažljivo konstruisane kompanije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde je gotovo nemoguće pronaći informacije i time ih je teško nadzirati“, rekao je Kristian Laselt, profesor na Ulster univerzitetu.
„Rusija je za neke zapadne kompanije poput Inditeksa bila izuzetno profitabilno tržište… Ovakvi aranžmani otvaraju pitanje da li je povlačenje bilo iskreno ili je reč o privremenoj poziciji dok se ne steknu uslovi za povratak,“ dodao je.
Inditeks je poručio da njegovi finansijski izveštaji „pouzdano, tačno i precizno prikazuju objašnjenje transakcije“. Dodao je da „ne komentariše mišljenja, tumačenja ili zaključke koji nisu zasnovani na informisanoj i tačnoj analizi“.
Snaga brenda u 21. veku: Od lovemark-a do trustmark-a