Uvedene mere protiv širenja covid-19 kao što su socijalno distanciranje ili izolacija, uticali su da ekrani i internet postanu spas za neke ljude, prenosi BBC.
„Posezanje za našim telefonima je uobičajeni mehanizam suočavanja sa nepoznatim“, kaže Dorin Dodžen-Megi, psiholog i autor.
„Ostajemo povezani sa našim ekranima i vestima koje oni pružaju, nadajući se da će nam to pomoći da se osećamo manje anksiozno.“
Kada je naš ceo svet trenutno na telefonu, a dani nam se vrte oko ekrana kao nikada ranije, kako sniziti digitalnu anksioznost?
Treba povući liniju
Tanja Gudin, osnivačica pokreta za digitalnu detoksikaciju i autor, kaže da treba povući jasnu liniju između korisnog vremena provedenog ispred ekrana i beskorisnog.
Tražiti kvalitetan sadržaj
Psiholog Dodžen-Megi predlaže da se traži smislen i kvalitetan sadržaj umesto da se gleda sve što je na raspolaganju. Srećom, usred pandemije, korisni sadržaji na društvenim mrežama su prisutniji nego ikada.
Budite „offline“
„Postoji mnogo stvari koje možemo da radimo, a da one ne uključuju ekrane“, kaže Gudin. Mnogi se okreću knjigama. „Primetila sam mnogo ljudi koji pričaju o fikciji, knjige koje nisu o pandemiji, zaista dobre priče u kojima se možete izgubiti.“
Ne treba zaboraviti načine na koje naše vreme možemo iskoristiti, a da to ne uključuje ekrane i internet konekciju.