Trudnoća je izazovno vreme ispunjeno svakodnevnim stvarima i redovnim posetama lekaru. Da biste lakše planirali pojedinačne poslove, preglede i kupovinu za svoju bebu, vredi pogledati kalendar trudnoće. Tamo ćete naći najvažnije informacije o promenama koje se dešavaju u svakom tromesečju.
Najvažniji datumi u kalendaru trudnoće
Datum poslednje menstruacije koja je nastupila pre nego što je trudnoća potvrđena je od ključnog značaja za izračunavanje termina porođaja. Od ovog dana se računa trajanje trudnoće, koja obično traje 280 dana. Vredi zapamtiti da je procenjeni datum porođaja na ovoj osnovi samo približan i da se stvarni porod može desiti ranije ili može da kasni.
Kalendar trudnoće
Prvo tromesečje trudnoće
To su prva tri meseca trudnoće, koji se računaju od prvog dana poslednje menstruacije. Dakle, implantacija embriona se dešava tek oko četvrte nedelje. Prve nedelje trudnoće nisu najčeđće praćene nekim simptomitma. Implantacija embriona može izazvati blago krvarenje. U kasnijim nedeljama prvog tromesečja, kako se embrion razvija, pojavljuju se rani simptomi trudnoće:
osetljivost grudi,
amenoreja, dakle odsustsvo menstruacije,
mučnina i povraćanje,
češća potreba za mokrenjem,
umor i promene raspoloženja.
Ako sumnjate na trudnoću, obavezno zakažite pregled kod lekara koji će obaviti detaljne testove kako bi to potvrdio. Istovremeno će naručiti i niz dodatnih testova krvi i urina koji će pomoći u proceni opšteg zdravlja buduće majke.
U tako ranoj fazi trudnoće nije neophodno kupovati opremu za bebu. Pol bebe još nije poznat, pa bi bilo teško odlučiti se za konkretnu odeću ili igračke za bebe. Kupovinu je bolje odložiti za narednih nekoliko nedelja. Do kraja prvog tromesečja trudnoće, fetus je veličine samo nekoliko centimetara i teži oko 20 grama. U ovoj fazi preporučuju se prenatalni testovi.
Ako ne želite da trošite mnogo novca na odeću i pribor za bebu i igračaka, posetite Pepco prodavnicu. Pronaći ćete mnogo dečije odeće, dekice, nosiljke, dude, flašice, flašice za bebe, uloške za dojenje, komplete za čuvanje majčinog mleka, zvečke i mnoge druge stvari koje će vam koristiti prilikom brige o novom članu porodice.
Drugo tromesečje trudnoće
Obuhvata naredna tri meseca trudnoće, tokom kojih se dešavaju dalje promene u telu buduće majke i deteta. U ovoj fazi trudnoće, mnoge žene doživljavaju otok, ali mučnina se postepeno smanjuje. Dete u razvoju postaje sve pokretljivije i počinje da reaguje na različite stimuluse iz spoljašnjeg sveta. U petom mesecu trudnoće već je moguće odrediti pol fetusa. Do kraja drugog tromesečja trudnoće, fetus može da teži manje od kilograma i da meri preko 35 centimetara. U drugom tromesečju trudnoće potrebno je uraditi dalje opšte i slikovne pretrage.
Poslednje nedelje drugog tromesečja trudnoće je pravo vreme da razmislite o opremi za bebu, kao i da mu pripremite sobu. Do očekivanog datuma isporuke ima još dovoljno vremena za manje renoviranje, naručivanje nameštaja i prikupljanje svih potrebnih dodataka za bebe. Iako se ovakve stvari lako mogu kupiti i neposredno pre porođaja, ne vredi sve ostaviti do poslednjeg trenutka. Završetak trudnoće može učiniti da se osećate još gore, što nije pogodno za neometanu kupovinu. Vredi pripremiti opremu za bebu unapred, da takođe rasporedite troškove u dužem vremenu – ako se odlučite i za kupovinu u Pepco, gde su cene veoma atraktivne, to neće biti toliko primetno za vaš novčanik.
Treće tromesečje trudnoće
Dakle, poslednja tri meseca trudnoće. Mnoge žene u ovoj fazi doživljavaju nove bolesti vezane za razvoj, sve veći i teži fetus:
žgaravica,
kratak dah,
otok skočnog zgloba,
problemi sa spavanjem,
potreba za čestim mokrenjem.
U osmom mesecu trudnoće vrše se dalje analize urina i krvi – uključujući otkrivanje ili isključivanje opasnih zaraznih bolesti. U devetom mesecu težina bebe će dostići približno 3-4 kilograma, a telo žene će početi da se priprema za porođaj. Sledeći simptomi mogu ukazivati na približavanje termina: češće pripremne kontrakcije, intenzivan vaginalni sekret, nelagoda u donjem delu stomaka.
Ovo je poslednji trenutak da se otkupe sve nedostajuće stvari koji će biti potrebni u bolnici i kod kuće za negu novorođenčeta. Pozivamo buduće mame da otkriju našu jedinstvenu ponudu bebi odeće i dodataka u Pepco prodavnicama! Ovde ćete pronaći sve što je potrebno vašoj bebi – od mekane i bezbedne odeće do funkcionalnih dodataka koji će vam olakšati svakodnevnu negu. Naši proizvodi su pažljivo odabrani kako bi osigurali udobnost i sigurnost vašeg deteta, dok vam omogućavaju da ostanete elegantni i elegantni. Posetite nas i uverite se kako lako i prijatno može biti priprema za ovo posebno vreme!
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Ako ste ikada trgovali kriptovalutama sigurno ste se i pitali kako da platite porez na kriptovalute? Srbija ima Zakon o digitalnoj imovini koji uređuje da se svaka zarada dobijena na digitalnoj imovini, u ov...
Sistemi širom sveta variraju u pogledu starosne granice za odlazak u penziju. Za mnoge radnike, starosna granica za penzionisanje predstavlja ključnu tačku u životnom i finansijskom planiranju, jer određuje ...
Brz rast cena nekretnina od 2020. godine učinio je kupovinu stana nedostižnom za mnoge ljude danas, svuda u svetu. Kupovina stana u Hongkongu je posebno skupa.Hongkong je 14 godinu zaredom proglašen najn...
Retka verzija rukopisa Malog princa Antoana de Sent-Egziperija, sa obimnim autorovim ručno napisanim ispravkama, uskoro će biti ponuđena na prodaju, piše Gardijan.Ovo je jedan od samo tri poznata primerk...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok