„CoolApp, lansiran ovog meseca kao rival WhatsApp-u i Telegramu, otežaće strancima da se mešaju u naše informacije“, napisao je bivši premijer Kambodže Hun Sen, u objavi na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici.
Tako se, kako je rekao, vodi računa o „nacionalnoj bezbednosti“.
„Druge zemlje imaju svoja sredstva komunikacije na društvenim mrežama Kinezi WeChat, Vijetnam ima Zalo, Južno Koreja Kakao Talk, a Rusi Telegram, tako da i mi u Kambodži imamo svoj proizvod“, napisao je Sen.
Jedan od svetskih lidera sa najdužim stažom, Hun Sen je gvozdenom pesnicom vladao Kambodžom više od tri decenije.
Iako ga je njegov najstariji sin, Hun Manet, nasledio na mestu premijera prošle godine, Hun Sen u stvari, ostaje centar moći vladajuće stranke, piše CNN.
Osnivač i izvršni direktor CoolApp Lim Cheavutha rekao je da je aplikacija preuzeta 150.000 puta i da ne prati, ne prikuplja, niti čuva korisničke podatke.
„Koristi end-to-end enkripciju kako bi osigurao da podaci i pozivi ostanu bezbedni. Samo vi i osoba sa kojom komunicirate možete da čitate ili slušate poruke i pozive – niko drugi“, rekao je on.
Prema njegovim prognozama, aplikacija bi mogla da bude preuzeta i do milion puta.
Veći onlajn nadzor
Sloboda interneta u Kambodži je doživela drastičan pad pod vladavinom Hun Sena, kažu grupe za ljudska prava, a prenosi CNN.
Hun Sen je razmišljao i o zabrani Fejsbuka, najpopularnije platforme u Kambodži, rekavši da mu je dosta onlajn zloupotreba političkih protivnika u inostranstvu.
Mu Sočua, opoziciona liderka koji živi u egzilu u inostranstvu, rekla je za CNN da Kambodžani „ne bi trebalo da budu prevareni promocijom CoolApp-a od strane moćnog lidera”.
„Ja to ne vidim kao ništa drugo do još jedan nasilni napad na građanske slobode u Kambodži“, rekla je ona, nazvavši aplikaciju „mehanizmom za kontrolu javnog diskursa i masovnog nadzora u kineskom stilu “.
Hun Sen i kambodžanska vlada imaju bliske veze sa kineskom vladajućom Komunističkom partijom, piše američki javni servis.
Još jedan prognani kambodžanski opozicioni lider, Sem Rejnzi, pozvao je na bojkot CoolApp, rekavši da bi aplikacija mogla da „ojača represivna sredstva koja su na raspolaganju režimu“.
Huawei razvija HarmonyOS kako bi smanjio zavisnost Kine od Windowsa i Androida