Finale Evrovizije održana je 17. maja u Bazelu, bez Srbije koja je ispala ranije, a spektakl gledan širom Evrope, pa i sveta, nije prošao jeftino.
Domaćin ovogodišnjeg takmičenja, grad Bazel, izdvojio je oko 40 miliona evra za organizaciju događaja. Ova suma pokriva troškove infrastrukture, bezbednosti, transport, smeštaj i prateće događaje.
Međutim, očekuje se da će Evrovizija 2025 generisati ekonomski skok za Bazel sa procenjenim prihodom od oko 63 miliona evra uključujući turizam, ugostiteljstvo i druge sektore.
Troškovi učešća zemalja
Iako ne postoje tačni podaci troškova učešća, odnosno svaka zemlja ima drugačije troškove u zavisnosti od kompleksnosti nastupa, produkcije i drugih faktora procenjuje se da je, na primer Grčka, ove godine potrošila oko 400.000 evra na kotizaciju, produkciju i delegaciju, putne i smeštajne troškove i komentatorsku kabinu.
Kotizacije variraju u zavisnosti od zemalja, gde “Velika petorka” (Francuska, Nemačka, Italija, Španija i Velika Britanija) plaća više, između 300.000 i 500.000 evra, dok manje zemlje, kao što je to Letonija, izdvajaju oko 150.000 evra.
Koji su doprinosi sponzora?
Ove godine Evrovizija ima mnogo više sponzora koji doprinose finansiranju događaja. Glavni sponzor je Moroccanoil, zatim Novartis, Booking.com, Royal Caribbean, Baileys i Basler Kantonalbank.
Tačan iznos sponzorskih doprinosa nije poznat, ali njihovo prisustvo doprinosi i publicitetu Evrovizije (kao i njih samih), budžetu i vidljivosti događaja.
Koliko je Srbija potrošila?
Srbija, kao članica Evropske radiodifuzne unije (EBU), plaća ulaznu taksu za učešće na Evroviziji između 100.000 i 150.000 evra, u zavisnosti od bruto domaćeg proizvoda i veličine zemlje.
Drugi troškovi nisu zvanično objavljeni, ali na osnovu prethodnih iskustava mogu se izdvojiti okvirni podaci. Troškovi produkcije koji uključuju scenografiju, kostime, koreografiju, tehničke i druge elemente bili su između 50.000 i 150.000 evra, uzimajući u obzir kompleksnost nastupa.
Promotivne aktivnosti – putovanja, učestvovanje na događajima su mogli da dodaju najviše 50.000 evra, a smeštaj, ishrana i transport (kao i boravak u zemlji) najviše su mogli da koštaju od 20.000 do 40.000 evra.
Time dolazimo do cifre između 200.000 i 300.000 evra koja bi obuhvatila kotizaciju, produkciju, promotivne aktivnosti i logistiku.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Period venčanja je u punom jeku. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine u Srbiji sklopljeno je više od 30.000 brakova. Pa, iako niste vi ti koji staju na ludi kamen, verovatno jeste ...
Od TikTokova sa „skrivenim“ lokacijama u Hrvatskoj, do objava na Instagramu sa preporukama za restorane u kojima su ručali likovi iz Netfliksovih serija u Parizu, društvene mreže imaju sve direktniji uticaj ...
Radnik sa punim stažom i prosečnom platom u Nemačkoj može da očekuje nešto veću penziju od 1.600 evra, prema rezultatima tamošnje zvanične statistike. Mada, većina penzionera u praksi neće dostići ovaj iznos...
Samo nekoliko dana posle početka rata u Ukrajini 2022. godine, vlasnik Zare, kompanija Inditeks, objavila je povlačenje iz Rusiji, što je delovalo kao kraj njenog najvećeg tržišta po broju prodavnica van Špa...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok