Posetioci Rima svakog dana bace oko 3.000 evra u kovanicama u Fontanu di Trevi, jednu od najprepoznatljivijih znamenitosti glavnog grada Italije, tako da ova fontana godišnje „prihoduje“ više od milion evra.
Izgrađena između 1732. i 1762. godine, Fontana di Trevi, koju je dizajnirao Nikola Salvi, jedna je od najpoznatijih znamenitosti Rima.
Po tradiciji, posetioci treba da stoje leđima okrenuti spomeniku i da novčić bace preko levog ramena desnom rukom u vodu, što garantuje povratak u „večni grad“.
Ritual „bacanja novčića“ postao je poznat zahvaljujući filmu iz 1954. godine „Tri novčića u fontani“.
Šta se dešava sa novcem koji završni na dnu Fontane di Trevi?
Kako je krajem prošle godine pisao Euronews, Grad Rim par puta godišnje šalje tim radnika da iz fontane prikupe pravo malo bogatstvo.
Radnici koristeći četke koje se nalaze na krajevima dugih motki prvo pometu novčiće u gomile, a zatim crevom novac izvlače iz gomile. Novčići se zatim skladište pod budnim okom policije.
Gradonačelnik Rima je 2001. godine odlučio da se novac koji završi u fontani daje lokalnoj dobrotvornoj organizaciji, kako bi se zaustavili česti pokušaji ljudi da ukradu novčiće.
Od tada se svake godine „sitniš“ iz Fontane di Trevi donira rimskoj katoličkoj humanitarnoj organizaciji Karitas (Caritas).
Za tu organizaciju je novac koji dobije iz fontane ogroman podsticaj i čini 15 odsto njenog godišnjeg budžeta.
Novac se potom koristi za pomoć siromašnima, finansiranje narodne kuhinje, skloništa za beskućnike, besplatnih supermarkete i drugih projekta.
Takođe novac se namenjuje i za održavanje kompleksa na periferiji Rima u kome se nalaze starački dom, kantina i zubar za stanovnike grada koji žive u siromaštvu.