Većina video igara (oko 87 odsto) koje su objavljene pre 2010. godine nisu više komercijalno dostupne na distributivnim platformama, pokazuje studija koju je sprovela Fondacija za istoriju video igara (Video Game History Foundation). Dostupnost klasičnih video igara je tako za jedan procentni poen lošija od dostupnosti američkih nemih filmova.
Istraživači su proveravali koliko su starije video igre dostupne kroz prodaju originalne verzije, remastera ili bilo koje druge verzije koja ih nije suštinski promenila, prenosi portal Axios.
Studiju „Istraživanje tržišta ponovnog izdavanja video igara u Sjedinjenim Državama“, sproveli su fondacija i Software Preservation Group, u saradnji sa istraživačima sa Univerziteta u Vašingtonu.
Stare knjige, filmove i muziku lako je kupiti i uživati u njima, ali stare video igre nisu tako lako dostupne.
Manje od pet odsto igara sa Commodore 64, popularnog kućnog računara iz osamdesetih godina prošlog veka je i dalje dostupno, dodaje se u izveštaju istraživača.
Na uzorku od 1.500 klasičnih igara iz bilo kog sistema aktuelnog sedamdesetih godina prošlog veka – samo jedna je trenutno komercijalno dostupna.
Klasične video igre često postaju nedostupne jer tehnološki standardi novih platformi ne podržavaju stariji softver.
Izdavači i drugi nosioci prava nude i neka nova izdanja, fokusirajući se na prodaju novijih naslova, ako su i dalje aktivni u industriji igara.
Godine 2021. šef Microsofta koji je zadužen za video igre Fil Spenser (Phil Spencer) rekao je kako se nada rešenju za očuvanje starijih video igara za celu industriju zasnovanom na emulaciji.
Video-igre privlače sve više investitora