Izgledi za zaradu tokom života su nešto na šta većina od nas obraća pažnju pri izboru buduće profesije. Kao i kod nas, u Americi se gleda buduća finansijska korist od diplome. Iako Amerikanci mogu naći odlične poslove i bez fakultetskog obrazovanja, najplaćeniji poslovi u Americi sa diplomom su nešto potpuno drugačije, a cifre će vas sigurno iznenaditi. Istražili smo za vas koje su profesije najprofitabilnije u ovoj zemlji.
Koji poslovi Amerikancima donose najveći povrat investicije od diplome?
Obrazovanje u Americi često ume da bude veoma skupo, te neke diplome koštaju više nego što je dugoročna dobit od njih. Zato treba razlikovati najplaćenije poslove od onih koji donose najveći povrat investicije od diplome, to jest očekivanu vrednost diplome tokom života umanjenu za studentske dugove. Prema Ministarstvu obrazovanja SAD-a i njihovom Zavodu za statistiku (Bureau of Labor Statistics), oni koji imaju sledeće diplome će imati najveći povrat investicije u obrazovanje:
Inženjerstvo
Računarstvo i informacione nauke
Matematika
Tehničke nauke
Biznis
Arhitektura
Zdravstvene struke
Kako su troškovi života već godinama u stalnom porastu u SAD, nije ni čudo što su među Amerikancima dosta popularni studijski programi koji obećavaju dobra primanja po završetku studija. Naravno, brojke nam pokazuju da osobe sa diplomom mogu očekivati znatno bolja primanja u poređenju sa onima koji rade poslove koji se mogu naći bez fakultetske diplome.
Prema američkom Zavodu za statistiku, za nosioce diplome starije od 25 godina koji rade puno radno vreme medijana za nedeljna primanja iznosi 1.432 dolara, u poređenju sa nosiocima srednjoškolskog obrazovanja za koje iznosi 853 dolara. Diplome koje vode do najtraženijih poslova su one iz STEM oblasti, koje uključuju nauku (science), tehnologiju (technology), inženjerstvo (engineering), i matematiku (math). U ove diplome spadaju kompjuterske nauke, informacione tehnologije, sajber bezbednost, statistika i analiza podataka. Zatim slede programi iz oblasti biznisa i finansija, kao i zdravstva.
Koji su najplaćeniji poslovi u Americi sa diplomom?
Koliko god da su poslovi iz STEM oblasti trenutno profitabilni, brojke nam govore da je, što se tiče finansijske dobiti, budućnost u zdravstvenom sektoru. Interesantan je podatak američkog Zavoda za statistiku koji kaže da će zapošljavanje u zdravstvenom sektoru porasti za čak 13 odsto u periodu od 2021. do 2031. Godine. Poređenja radi, za isti period je predviđen porast od 5,3 odsto za sve struke gledane zbirno.
Zdravstveni radnici su u vrhu liste, a prvo mesto drže kardiolozi
Ako ne računamo zarade generalnih direktora velikih korporacija poput Elona Maska i Džefa Bezosa, a složićete se da njih zaista ne treba računati u ove statistike jer bi njihova primanja znatno poremetila rezultate analiza, najplaćeniji posao u Americi je posao kardiologa. Za ovaj posao, srednja godišnja plata iznosi vrtoglavih 353.970 dolara.
Više od 20 pozicija u zdravstvenoj struci ušlo je na listu najplaćenijih poslova koju je objavio Bureau of Labor Statistics, a nakon kardiologa na listi su se našli anesteziolozi (srednja godišnja primanja iznose 331.190 dolara), oralni i maksilofacijalni hirurzi (311.460 dolara), lekari urgentne medicine (310.640 dolara), a plate nešto ispod 310.000 dolara imaju ortopedski hirurzi (sa izuzetkom pedijatrijskih), dermatolozi, radiolozi, ostali hirurzi, kao i ginekolozi-akušeri. Nakon još nekoliko medicinskih zanimanja, lista navodi pilote, kopilote, i inženjere leta, a tu su i zubari.
Najplaćeniji poslovi za one sa pet ili manje godina radnog iskustva
Za one koji nisu naročito strpljivi, tu i je i lista odlično plaćenih poslova koji su dostupni nosiocima fakultetske diplome sa manje od pet godina radnog iskustva. Na vrhu liste najprofitabilnijih nalazi se softverski inženjer – medijana godišnjih primanja ove profesije iznosi fantastičnih 130.160 dolara.
Zanimanje koje se našlo na ovoj listi a koje možda ne biste očekivali je aktuar, to jest stručnjak za procenu rizika. U SAD-u, ova profesija vam može doneti čak 120.000 dolara godišnje. Veb dizajneri su takođe dobro plaćeni. Medijana primanja za njih iznosi 92.750 dolara godišnje. Za finansijske analitičare ova brojka je 99.890 dolara, a za građevinske inženjere je 95.890 dolara.
Analitičari za bezbednost informacija se mogu pohvaliti medijanom godišnjih primanja koja iznosi 120.360 dolara, a ni mašinski inženjeri ne stoje loše – 99.510 dolara godišnje je medijana primanja u ovoj profesiji. Među dobro plaćenim zanimanjima izdajaju se još i analitičari za istraživanje tržišta, menadžeri za društvene mreže, prevodioci, stručnjaci za ljudske resurse, grafički dizajneri, i kontent dizajneri.
Odlično plaćeni poslovi koji zahtevaju više od pet godina iskustva
Iako neke struke u početku radnog veka neće doneti odličnu zaradu kao gorenavedena zanimanja, često se dešava da osoba u toku karijere dostigne plate koje se mogu porediti sa njima. Uglavnom su u pitanju menadžerska zanimanja, za koja je logično da primanja rastu sa iskustvom. Evo nekoliko primera menadžerskih pozicija gde zaposleni mogu očekivati odlična primanja ako imaju više od pet godina radnog iskustva (i njihovih medijalnih godišnjih primanja):
Rukovodilac IT odeljenja – 169.510 dolara
Rukovodilac inženjerskog tima – 165.370 dolara
Marketing menadžer – 156.580 dolara
Finansijski menadžer – 156.100 dolara
Menadžer ljudskih resursa – 136.350 dolara
Menadžer prodaje – 135.160 dolara
Iz svih navedenih podataka lako je zaključiti da dobro plaćena zanimanja čekaju one koji su spremni da ulože u svoje obrazovanje. Ipak, jasno je da je nekad vredno biti strpljiv jer se fakultetska diploma može isplatiti tek nekoliko godina po završetku studija u Americi.
Kako se vama čini ovaj prikaz najplaćenijih poslova u Sjedninjenim Američkim Državama? Da li ste pogodili koja zanimanja će se naći u vrhu liste?
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Ako ste ikada trgovali kriptovalutama sigurno ste se i pitali kako da platite porez na kriptovalute? Srbija ima Zakon o digitalnoj imovini koji uređuje da se svaka zarada dobijena na digitalnoj imovini, u ov...
Sistemi širom sveta variraju u pogledu starosne granice za odlazak u penziju. Za mnoge radnike, starosna granica za penzionisanje predstavlja ključnu tačku u životnom i finansijskom planiranju, jer određuje ...
Brz rast cena nekretnina od 2020. godine učinio je kupovinu stana nedostižnom za mnoge ljude danas, svuda u svetu. Kupovina stana u Hongkongu je posebno skupa.Hongkong je 14 godinu zaredom proglašen najn...
Retka verzija rukopisa Malog princa Antoana de Sent-Egziperija, sa obimnim autorovim ručno napisanim ispravkama, uskoro će biti ponuđena na prodaju, piše Gardijan.Ovo je jedan od samo tri poznata primerk...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok