Svi znamo za ove filmove, ono što ne znamo jeste da u vreme kad su izašli nisu bili ni približno popularni kao sada, a kamoli kultni. Inicijalno, ovi filmovi su doživeli veliki finansijski neuspeh nesrazmeran popularnosti koju su zaradili godinama kasnije.
Izdvajamo pet filmova koji su tek decenijama kasnije stekli status kultnih klasika.
Fight Club (1999)

Mračni triler Dejvida Finčera, Borilački klub nije ni izbliza najveći promašaj na ovoj listi, ali jeste bio razočaranje na bioskopskim blagajnama. Svega, film je zaradio oko 100 miliona dolara širom sveta, dok je budžet za produkciju bio 63 miliona dolara. Skromni profit od oko 37 miliona dolara se smanjio kad se uračunaju dodatni troškovi poput marketinga i distribucije.
Glavni glumac, Edvard Norton je tvrdio da je distributer (20th Century Fox) delimično kriv za neuspeh, navodeći da rukovodioci nisu uspeli da promovišu humoristične elemente filma.
Međutim, uprkos slabim rezultatima u bioskopima, ovaj film je postao jedan od najikoničnijih i najcitiranijih filmova svih vremena. Takođe se navodi da je film tokom godina zaradio bogatstvo od prodaje DVD izdanja i televizijskih prava, čime je ukupni profit znatno povećan.
The Big Lebowski (1998)

Još jedan klasik, Veliki Lebovski inspirisao je nastanak sopstvene “religije” – Dudeizam, koji danas ima više od 600.000 zaređanih “sveštenika” širom sveta.
Iako je postojala zajednica obožavalaca, film nije mnogo zaradio na bioskopskim blagajnama. Kada je prvobitno prikazan, zaradio je samo 47,4 miliona dolara u poređenju sa budžetom od 15 miliona dolara. Nizak profit od 32,4 miliona dolara se dodatno smanjio zbog troškova distribucije i promocije.
Zarada ovog filma je iznenađujuće niska u odnosu na kult koji je kasnije izgradio – pa čak i religiju koju je inspirisao.
The Thing (1982)

Horor svačijeg detinjstva, Stvor još jedan je u nizu klasika koji se nisu ostvarili na bioskopskim blagajnama. Džon Karpenter, jedan je od najpoznatijih reditelja horor filmova na svetu, a pored kultnog slešera Noć veštica, najpoznatiji je upravo po ovom filmu.
Danas, kultni klasik, a u prošlosti neuspeh, ovaj film je zaradio svega 20,6 miliona dolara na bioskopskim blagajnama, uz procenjeni budžet od 15 miliona dolara. Doduše, postojala je jaka konkurencija u to vreme – filmovi poput E.T. i Poltergeist doprineli su lošem prijemu kod publike.
The Wizard of Oz (1939)

Čarobnjak iz Oza je prvi film ikada snimljen u tehnikoloru i predstavlja ključno delo u istoriji kinematografije. Međutim, veliki neuspeh, kontroverze tokom snimanja, a i kasnije uticale su na prijem ovog filma. Zaradio je svega 3 miliona dolara naspram budžeta od 2,7 miliona dolara, računajući dodatne troškove promocije, film je doneo bolan gubitak za produkcijsku kuću MGM.
Na neuspeh je uticalo više faktora. Izašao je tokom Drugog svetskog rata što je direktno uticalo na zaradu, zatim se suočio sa ozbiljnom konkurencijom – Prohujalo sa vihorom. Vremenom, ovaj mjuzikl je osvojio publiku inspirišući brojne nastavke i adaptacije tokom decenija. Naknadna prikazivanja u bioskopima povećala su ukupnu zaradu filma na 25,6 miliona dolara.
Citizen Kane (1942)

Smatra se za jednim od najboljih filmova svih vremena, poznat po revolucionarnoj kinematografiji i inovativnom načinu pripovedanja.
Film je osvojio pet Oskara nakon premijere, ali je doživeo neuspeh komercijalno. Nakon prvog bioskopskog prikazivanja zaradio je nešto više od 51.000 dolara dok je budžet iznosio skoro 840.000 dolara.
Narednih decenija, film je doživeo uspešne reprize, privlačeći nove generacije gledalaca koji su želeli da na velikom platnu gledaju ovo remek delo. Kasnije prikazivanje filma u bioskopima digla su ukupnu zaradu na 1,7 miliona dolara.