Nismo očekivali da nam leto toliko brzo stigne. Najavljen je prvi toplotni talas, temperature će skočiti i preko 30 stepeni, a na nama je da zaštitimo našu kožu, a i kosu.
Kako ne bismo potcenili ovo leto, vreme je da već krenemo da razmišljamo o kremama, prikladnoj odeći, ali i vremenu koje provodimo na suncu. Izdvojili smo tri saveta kako da se zaštite od sunca, a usput uživate u toplim danima.
Redovno nanošenje krema
Mnogi misle da se kreme nanose isključivo tokom sunčanja, međutim, kreme za lice su prekopotrebne kako bi se izbegle opekotine, bore, pege ili rani znaci starenja. Srećom većina farmaceutskih kompanija nudi razne kreme, najčešće prema faktoru zaštite i tipu kože, koje mogu da se koriste svakodnevno, a ne isključivo tokom sunčanja.
Činjenica je da mnogo više sunca upijamo tokom jedne prosečne šetnje od kuće do posla u poređenju sa sunčanjem na plaži, ali smo najčešće nezastićeni tokom pog perioda šetnje misleći da sunce u devet ujutru, recimo, ne može biti toliko jako.
Univerzalan savet jeste da se nanosi veći sloj kreme tokom sunčanja jer prilikom tanjeg sloja i do 50 odsto zaštite se gubi. Takođe, važno je razmišljati i o vremenu provedenom u vodi, s toga je pametan izbor vodootporna krema, a nakon toga uobičajena krema za sunčanje koja se regularno nanosi.
Što veći faktor – to je veća i zaštita. Nije nemoguće pocrneti sa faktorom 50, ali jeste nešto teže. Međutim, ukoliko negujete svoju kožu, ten će vremenom doći, a mogu se izbeći neželjene posledice poput bora, suvoće kože i preranog starenja.
Letnji komadi
Svakako je naporno birati odevne kombinacije bilo kog dana, ali tokom leta može da postane i napornije. Materijali od lana i pamuka će vam znatno olakšati vreme provedeno na suncu, a važno je i da obratite pažnju na kroj odeće koja se kupuje. Ukoliko je to uzana suknja ili košulja, stvara se mogućnost prekomernog znojenja i neće dozvoliti koži da diše. Lan i pamuk jesu gušći materijali, pa baš zbog toga štite kožu od sunca.
Omiljeni odevni predmeti su uglavnom široke pantalone, šortsevi, haljine, a važno je i ne zaboraviti na šešire – jer često zaboravimo, i glava nam je izložena suncu te je moguće da iskusimo migrene, ili čak da nam izgori teme glave.
Izbegavajte sunce
Istina je da konstantno izlaganje suncu šteti zdravlju, ali treba se pazidi i hlada. UV zraci odbijaju se o različite površine – pesak, sneg, beton pa smo i dalje izloženi njihovom uticaju. Kada ste pod suncobranom ili zaštitom krošnje drveća imajte na umu da oni ne pružaju potpunu zaštitu pa je neophodno i u tim uslovima da nanesete kremu sa zaštitnim faktorom.
Često se može čuti kako se tokom oblačnih dana možete duže izlagati suncu ili sunčati. To nije tačno jer oblaci propuštaju UV zrake, te se može dogoditi da upravo tada nastanu opekotine.
Danas je ozonski omotač znatno više oštećen nego pre 30 godina, što znači i da je količina sunčevog zračenja veća i opasnija. Ono što je bitno znati i uvek imati na umu je to da problem kod izlaganja suncu bez zaštite nije samo u tome da ćete potencijalno izgoreti i da ćete nekoliko dana na letovanju provesti u bolovima.
Potencijalne posledice su mnogo opasnije i svake godine se javlja sve veći broj obolelih od katarakte, melanoma i benignih tumora kože, a sve to kao direktna posledica izlaganju suncu bez bilo kakve zaštite.
Pored toga, koža koja se izlaže sunčevim zracima bez zaštite mnogo brže stari i podložna je ranijoj pojavi bora, hiperpigmentaciji i sličnim stanjima kože.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Čak i kad je isti naziv banke, kao i one u kojoj imate otvoreni tekući račun u Srbiji, podizanje keša sa bankomata će vas gotovo uvek koštati. Koliko tačno - zavisi od vrste kartice, ali i od cenovnika svake...
Period venčanja je u punom jeku. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine u Srbiji sklopljeno je više od 30.000 brakova. Pa, iako niste vi ti koji staju na ludi kamen, verovatno jeste ...
Od TikTokova sa „skrivenim“ lokacijama u Hrvatskoj, do objava na Instagramu sa preporukama za restorane u kojima su ručali likovi iz Netfliksovih serija u Parizu, društvene mreže imaju sve direktniji uticaj ...
Radnik sa punim stažom i prosečnom platom u Nemačkoj može da očekuje nešto veću penziju od 1.600 evra, prema rezultatima tamošnje zvanične statistike. Mada, većina penzionera u praksi neće dostići ovaj iznos...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok