U današnje vreme, ne morate biti broker da biste obavljali trgovanje na berzi – zahvaljujući internetu, trgovati se može čak i iz udobnosti sopstvenog doma. Mnogi zamišljaju ovaj proces kao jednostavan, ali istina je da trgovanje akcijama zahteva određeni nivo veštine. Nije dovoljno samo da imate početni kapital, već morate i da uložite malo truda u učenje i istraživanje. Ovaj vodič vam može pomoći da počnete i naučite osnove trgovanja na berzi.
Šta je zapravo berza?
Kada neko pomene berzu, svi zamišljaju kancelarije pune ljudi koji gledaju u ekrane i telefoniraju. Ipak, danas to ne mora biti tako. Berza podrazumeva mesto gde se trguje akcijama, obveznicama, i drugim finansijskim instrumentima, ali ne mora imati svoju fizičku lokaciju, već može biti i onlajn. Ove tradicionalne, sa fizičkom lokacijom, zovu se formalne berze, i da biste na njima trgovali potrebno je da budete broker ili da imate licenciranog brokera koji će biti vaš zastupnik.
Onlajn berze, to jest elektronske, mnogo su pristupačnije i uglavnom se o njima govori kada pričamo o trgovanju za početnike. Na njima se lako možete registrovati, a trgovanje je omogućeno 24/7. Naravno, onlajn berze su dosta manje regulisane od formalnih, ali i na njima možete postići solidne rezultate.
Evo kako da započnete trgovanje na berzi iz Srbije
Za početak vam je potrebno dosta volje za učenjem ali i malo strpljenja – ovo nije nešto od čega ćete se obogatiti preko noći. Hajde da vidimo koji su to prvi koraci koje treba da preduzmete da biste započeli trgovanje na berzi u Srbiji.
Otvorite nalog na nekoj brokerskoj platformi
Prvo je potrebno da odaberete svoju brokersku platformu – u Srbiji ih ima nekoliko, te je važno istražiti ih i odlučiti koja vam deluje najbolje. Otvaranje naloga na bilo kojoj platformi je jednostavno, a potrebno je samo da unesete osnovne informacije. Nema nikakvih potpisivanja ugovora. Vaš nalog vam omogućuje da trgujete akcijama sa svih svetskih berzi preko kompjutera ili telefona.
Uvežbajte trgovanje akcijama pomoću virtuelnog novca
Nije pametno odmah ulagati neki kapital dok ne shvatite kako stvari funkcionišu. Uvek je dobra ideja da provežbate tako što ćete probati sa demo nalogom. Ova vrsta naloga vam omogućava da ulažete virtuelni novac – dakle, novac koji ne možete povući na bankovni račun ili digitalni novčanik, već služi isključivo u svrhe vežbanja. Tek kada budete dobro razumeli kako funkcioniše trgovanje i kada pronađete strategiju koja vam u kontinuitetu daje dobre rezultate, možete razmisliti o tome da probate da uložite i pravi novac.
Odredite budžet i strategiju za trgovanje
Kada ste početnik u trgovanju, šanse su da imate mali kapital koji možete da uložite, a upravo to je i preporučljivo. U početku nikada ne treba ulagati veće sume dok niste sigurni da ste ovladali veštinom trgovanja.
Dakle, neko opšte pravilo koje će vam svi iskusni trgovci na berzi reći jeste da je važno uložiti samo onoliko koliko ste spremni da izgubite, i nikada više od onoga što zapravo možete da priuštite. Počnite sa minimalnim iznosom koji ćete vremenom polako povećavati. Ako imate određen kapital, počnite sa ulaganjem maksimalno 15 do 20 odsto tog kapitala.
Što se tiče strategije trgovanja, postoje mnogobrojne opcije. Prvo što bi trebalo da odlučite je da li želite da se bavite dnevnim trejdingom, sving trejdingom, ili investiranjem na duži rok. Evo šta podrazumevaju ove tri opcije:
- Dnevni trejding – Ovo je trgovanje u roku od jednog dana, dakle uglavnom u istom danu kupite i prodate akciju. Promene cena se prate iz minuta u minut, a trgovci koji se bave ovim obavljaju mnogo transakcija u danu, sa idejom da na svakoj transakciji ostvare malu dobit, što onda ukupno može da donese značajnu zaradu.
- Sving trejding – Akcije se drže nekoliko dana ili nedelja, a zatim se prodaju. Cilj je profitirati od srednjoročne promene cena.
- Investiranje na duži rok – Ovde je strategija držanje akcija godinama, sa ciljem da se profitira kada njihova vrednost poraste tokom godina. Pri ovom tipu trgovanja, moguće je profitirati čak i decenijama nakon ulaganja u neke akcije.
Naučite šta su market i limit nalozi
U trgovanju na berzi postoji dosta različitih naloga, ali za početnike je najbitnije da znaju za market nalog i limit nalog. Pomoću market naloga možete kupiti ili prodati akcije po najboljoj trenutnoj tržišnoj ceni. Laki su za korišćenje, ali postoji caka – nemate kontrolu nad cenom po kojoj će se nalog izvršiti, pa ona nekad može biti nepovoljnija od očekivane.
Što se tiče limit naloga, oni vam omogućavaju da unapred odredite po kojoj ceni želite da kupite ili prodate akcije. Naravno, i limit nalog ima svoju manu – može se desiti da nalog uopšte ne bude izvršen ako akcija ne dostigne vašu željenu cenu.
Odredite koji indeks će vam biti benčmark
Benčmark (benchmark) je referentna tačka u odnosu na koju gledate performanse vaših investicija. Poenta benčmarka je praćenje uspešnosti vaših strategija. Kada uočite da stvari ne idu onako kako biste želeli, uvek možete da promenite strategiju. Za benčmark je najbolje uzeti neki popularni akcijski indeks poput NASDAQ composite, Dow Jones Industrial Average, ili S&P 500 index.
Važno je pratiti dnevne i nedeljne analize cena akcija
Da biste uspešno trgovali na berzi, potrebno je biti u toku sa dešavanjima. Neophodno je pratiti dnevne i nedeljne analize finasijskog tržišta, kao i čitati izveštaje i učiti o novim strategijama. Ekonomske vesti i politika su takođe značajni faktori koji utiču na berzu, te je uvek korisno biti u toku i sa ovim dešavanjima.
Neka vaša očekivanja ostanu realna – uspeh ne dolazi preko noći. Tržište akcija se konstantno menja, i potrebno je uložiti dosta truda kako biste ostali u toku i prilagodili svoje strategije novonastalim promenama.
Takođe, ulaganje na berzi nosi i značajan rizik od gubitka kapitala, a upravo su mali investitori, odnosno građani, posebno često oni koji na berzi gube novac umesto da ga zarade.