Lifestyle

11.08.2024. 18:00

Autor: B. Lj.

Zaboravite Napu i Toskanu: Vinski regioni koji osvajaju svet, među njima i Srbija

Slika ruke koja drži čašu crnog vina sa vinogradom u pozadini

Foto: wirestock, Freepik

Lifestyle

11.08.2024. 18:00

Kada kažete vino, najčešće pomislite na Francusku i Italiju, ali postoje i drugi regioni u svetu u kojima se pravi i te kako dobro vino, a malo su skrajnuti ili jednostavno nisu dovoljno promovisani. Među njima je i Srbija.

Somelijer Sara Mej Grunvold za Biznis insajder preporučuje sedam potcenjenih vinskih regiona, zbog kojih ćete zaboraviti na dolinu Nape i Toskanu, a među njima našla se i naša zemlja.

Gruzijska tradicija vina

U Gruziji se proizvodi vino više od 8.000 godina, pa je stoga nezaobilazna destinacija za svakog ljubitelja vina.

Kakheti, vinsko središte Gruzije, ima mnoge vinarije koje treba istražiti.

„Preporučujem da uzmete jednodnevni izlet iz glavnog grada Tbilisija kako biste posetili Sighnaghi, koji se često naziva Grad ljubavi zbog svojih celodnevnih usluga venčanja, uz prelepe poglede na Veliki Kavkaz“, kaže Grunvold.

Male vinarije Srbije

Srbija se nalazi na istoj geografskoj širini kao i poznati francuski vinski regioni, uz to ima i sličnu klimu i pokazuje ogroman potencijal kao zemlja vina.
Nekada ključni evropski proizvođač vina u 19. veku, Srbija je bila suočena sa izazovima, poput ratova, što je dovelo do devastacije vinograda.

Poslednjih godina primetan je porast malih vinarija, što je pomoglo da se industrija revitalizuje. Uprkos ograničenoj proizvodnji, kvalitet srpskih vina nastavlja da raste i vina iz Srbije dobijaju sve više međunarodnih priznanja.

Dolina Doura u Portugalu

Dolina Doura u Portugalu je jedno od najcenjenijih vinogradarskih područja na svetu. Poznati portugalski vinski region na ogromnim površinama je i najstariji obeleženi vinski region na svetu, poznat po proizvodnji porta.

Osim fortifikovanih vina kao što je porto, ovaj region proizvodi i razne vrste stonih vina. Popularnost Doline Doura kao destinacije za vinski turizam značajno je porasla poslednjih decenija.

Priorat u regionu Katalonije

Krstarenje rekom na tradicionalnom brodu „rabelo“ kako bi se istražilo ovo područje je jedno autentično iskustvo koje se ne sme zaobići.

Priorat je smešten na severoistoku Španije blizu Taragone, ima surov pejzaž uokviren planinama Montsant, a kada je vedro puca pogled na Pirineje.

Kartuzijanski monasi su započeli proizvodnju vina u ovom regionu tokom XII veka, a Priorat neguje svoju prošlost na mestima kao što je manastir Eskaladei, koji često nazivaju „stepenicama do Boga“.

Tokaj, Mađarska

U Tokaju u Mađarskoj postoji toliko mnogo vinarija koje možete istražiti. Ovaj mađarski vinski region sastoji se od oko 30 sela i gradova u kojima se nalaze vinarije gde posetioci mogu da probaju razne vrste suvih i slatkih vina.

Regija se izdvaja svojim hladnim podrumima u vulkanskoj steni i istorijskom atmosferom, čineći je neizostavnom destinacijom. Osim vina, ovde mogu da se vide i srednjovekovni zamkovi, ima dosta pešačkih staza i vrhunskih restorana.

Lacio – zamena za Toskanu

Umesto Toskane, posetite manje popularni region Lacio u Italiji. Nema potrebe za dugim vožnjama od Rima do Toskane, kada postoje odlična vina „u kraju“. Do Fraskatija, smeštenog u regionu Lacio, vozom se stiže vrlo brzo. Voz prolazi kroz brežuljke Castelli Romani, a njih krase vinogradi i maslinjaci.

Fraskati se može pohvaliti vinima svetske klase i bogatom vinogradarskom istorijom koja datira iz V veka pre nove ere, a viši delovi grada pružaju široke poglede na Rim i Tirensko more.

Pored grada Fraskatija, vinogradarska oblast obuhvata Grottaferrata i Monte Porzio Catone, protežući se severno u južna predgrađa Rima i istočno u Monte Compatri.

Valle de Guadalupe, Meksiko

Valle de Guadalupe je raj za ljubitelje vina u Meksiku. Nalazi se samo sat vremena južno od Tihuane, što ga čini idealnim mestom za vikend izlete za ljubitelje vina iz Los Anđelesa ili San Dijega. Jedinstveni položaj regiona na severnom delu poluostrva Baja pruža mediteransku mikroklimu pogodnu za proizvodnju vina tokom cele godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.