Građani Užica traže da se kazne zagađivači reke Đetinje, na mestu ispod gradske plaže. U suprotnom, najavljuju proteste.
Kako je saopštila Građanska čitaonica Libergraf, na tom mestu na Đetinji, četvrti put ove jeseni došlo je do izlivanja nepoznatih zagađujućih materija iz kanalizacionog ispusta.
One su reku obojile u belo, a veliki broj građana je na društvene mreže postavio snimke i fotografije na kojima se vide ribe koje plutaju i bore se za kiseonik.
Ipak, inspekcijski organi tvrde da nije došlo do ugunuća riba u reci.
Užice na korak bliže kanalazaciji i čistijoj Đetinji
Libergraf je kako se dodaje, na osnovu Zakona o informacijama od javnog značaja došao do Izveštaja o ispitivanju vode koje je Zavod za javno zdravlje Užice radio 31.10.2022.
„Rezultati ispitivanja prikazuju značajno uvećano prisustvo ukupnog aluminijuma i ukupnog kalcijuma u uzetim uzorcima, uz smanjenu pH vrednost (mera aktivnosti vodonikovih jona). To ukazuje na to da zagađujuće materije dolaze sa nekog od okolnih gradilišta“, dodaje se u saopštenju.
Kako se podseća, krečnjak, odnosno kalcijum-karbonat, ima široku primenu u građevinskoj industriji, od maletera i betona, do boja i obloga za zidove.
Alunijum-sulfat se prevashodno koristi u tretmanu sirove vode, ali je njegova primena prisutna i u građevinskoj industriji za ubrzavanje vezivanja betona i hidroizolaciju betonskih konstrukcija.
Aluminijum-sulfat rastvoren u vodi se ponaša kao pufer sa pH vrednosti od 3,8 – 4,0. To kako se dodaje, dodatno pojačava sumnju da je upravo on „nepoznata zagađujuća materija“.
„Građanska čitaonica “Libergraf” zahteva urgentnu reakciju nadležnih republičkih i gradskih organa, otkrivanje i strogo kažnjavanje počinioca shodno zakonodavstvu“, naglašava se u saopštenju.
Ukoliko se ovaj akcident ponovi, a počinilac ne bude otkriven i procesuiran, Libergraf će pozvati građane Užica na protest i blokadu gradilišta u blizini gradske plaže sve dok se ne utvrdi ko je odgovoran za kontinuriano uništavanje reke Đetinje i njenog živog sveta.
PROŠIRENJE LISTE ZAGAĐIVAČA
Loibergraf od nadležnog Odeljenja za zaštitu životne sredine zahteva i ažuriranje Lokalne liste izvora zagađivanja, kao i da je proširi.
„U ovom momentu samo četiri privredna subjekta na celokupnoj teritorija grada Užica imaju obavezu dostavljanja podataka za pomenuti registar“, podseća užička nevladina organizacija.
Kako se naglašava, lokalne samouprave su dužne da vode te registre, kao i da vrše inspekcijski nadzor, kako bi se šteta sprečila ili umanjila.
Kineska kompanija se sprema za izgradnju obilaznice oko Užica