Kompanija Behtel (Bechtel) oglasila je konkurs za tri radna mesta u Srbiji koja imaju veze sa projektom „Jadar“ rudarske kompanije Rio Tinto.
Kako se objašnjava, profesionalcima nude dugoročnu karijeru, sa početnim zadatkom koji podržava projekat Jadar.
„Jadar je jedinstveno nalazište litijum-borata svetske klase u blizini Loznice u Zapadnoj Srbiji. Tamo je jedino nalazište minerala jadarit, koji sadrži litijum i bor“, piše u sva tri oglasa za pozicije koje su otvorene u Beogradu i koji mogu da se pronađu na SLEDEĆEM LINKU.
Kako se dodaje u oglasu, njihov klijent, anglo-auastralijska rudarska kompanija Rio Tinto, trenutno angažuje dobavljače i druge kompanije kako bi završila internu studiju izvodljivosti u vezi sa dizajnom tog projekta.
Bechtel, kako se navodi u oglasima, za saradnju sa Rio Tintom, traži ljude koji su zainteresovani za pozicije: Process Engineer & Safety in Design Coordinator, zatim za poziciju Risk Lead, kao i Contracts & Procurement Manager.
Četvrta pozicija koja je trenutno oglašena u Srbiji ima veze sa izgradnjom saobraćajnice Moravski koridor.
Vlada Srbije obuastavila je projekat „Jadar“, nakon velikih građanskih protesta krajem 2021. godine.
Ipak, u javnosti se i dalje nagađa da li je to tada urađeno samo zbog izbora kojin su održani 2022. godine i na kojima je pobedio aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić inače često u javnost izlazi sa mišljenjima kako je odustajanje od projekta „Jadar“ najveća greška Srbije i napominje da ne vidi način kako da se on ponovo aktivira.
Rio Tinto je kompanija koja je tokom prethodnih godina beležila više ekoloških incidenata.
Poslednjih godina najznačajniji takav događaj koji je direktno imao veze sa njenim poslovanjem je miniranje pećina australijskih aboridžina 2020. godine.
Takođe, široko je odjeknula i vest o gubitku radioaktivne kapsule koja se koristi za merenje gustine rude gvožđa, koja je kasnije ipak pronađena.
Oba incidenta dogodila su se u Zapadnoj Australiji.
Šta sve znamo o projektu za iskopavanje litijuma u dolini Jadra?
Trenutno se unistavaju polja uz Zapadnu Moravu V. Banji i Kraljevu, sve otkupljuju Koridori, ljudima se otima zemlja. Niko ne pise o tome. Iako se zna da se za pozajmista za gradjenje autoputa moze samo privremeno eksproprisati zemlja, ovamo se to otkupljuje trajno. Ljudima su oduzeli njive i pre nego sto je isplaceno, a niko ne zna kako sme neko ovoliku nasu zemlju da uzima. Sve to posle ova strana firma uzima, ogromne masine su u polju za sljunak. Kazu da je neko prodao polje unapred turskoj firmi. Sa kojim pravom? Ne verujemo sta gledamo..Od najplodnije ravnice ostace rupe i voda.
Užas