Ostalo Tech

13.12.2024. 13:01

Autor: Nova Ekonomija

Meta objavila model veštačke inteligencije kako bi poboljšala doživljaj metaversa

Pexels

Ostalo Tech

13.12.2024. 13:01

Meta, kompanija koja stoji iza Fejsbuka, saopštila je u četvrtak da objavljuje model veštačke inteligencije pod nazivom Meta Motivo, koji bi mogao da kontroliše pokrete „digitalnog agenta“ nalik čoveku, sa potencijalom da poboljša iskustvo u metaversu.

Kompanija je uložila desetine milijardi dolara u veštačku inteligenciju, proširenu stvarnost i druge „metavers tehnologije“, podižući svoju prognozu kapitalnih troškova za 2024. na rekordnih 37 do 40 milijardi dolara, piše Rojters.

Meta takođe objavljuje mnoge od svojih AI modela za besplatnu upotrebu od strane programera, verujući da bi otvoren pristup mogao da koristi njenom poslovanju podstičući stvaranje boljih alata za svoje usluge.

„Verujemo da bi ovo istraživanje moglo da otvori put za potpuno otelotvorene agente u metaverzumu, što će dovesti do realističnijih NPC-a (non-player character, ne-igračka uloga), demokratizacije animacije likova i novih tipova iskustava stapanja, uranjanja“, navodi se u saopštenju kompanije.

Meta Motivo se bavi problemima kontrole tela koji se obično vide u digitalnim avatarima, omogućavajući im da izvode pokrete na realističniji način nalik na ljude, saopštila je kompanija.

Meta je takođe rekla da uvodi drugačiji model obuke za jezičko modeliranje pod nazivom Veliki konceptni model (LCM), koji ima za cilj da „odvoji rezonovanje od jezičke reprezentacije“.

„LCM je značajno odstupanje od tipičnog LLM. Umesto da predviđa sledeći token, LCM je obučen da predvidi sledeći koncept ili ideju visokog nivoa, predstavljenu celom rečenicom u multimodalnom i višejezičnom prostoru za embedovanje“, rekla je kompanija.

Drugi AI alati koje je izdala Meta uključuju Video Seal, koji ugrađuje skriveni vodeni žig u video zapise, čineći ga nevidljivim golim okom, ali lakšim za praćenje i otkrivanje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.