Omiljena Plazma vraća se najmlađima
Nakon ponovnog pokretanja proizvodnje u ograničenom kapacitetu, kompanija Bambi odlučila je da prve proizvedene količine Plazme pokloni deci u predškolskim ustanovama širom Srbije. Inicijativa se realizuje k...
Prema nezvaničnim podacima reč je o ukupno nekoliko stotina zaposlenih u dve kompanije
U srpskoj IT zajednici ovih dana glavna tema su otpuštanja programera koja su se iz inostranstva prelila i na naše tržište, prenosi eKapija.
Danska kompanija Better Collective, a pre toga i u Playstudios Europe, otpustile su na stotine zaposlenih zbog smanjenja prognozirane zarade u izveštaju objavljenom na berzi. Ta otpuštanja zahvatila su i deo njihovih zaposlenih u našoj zemlji.
Tačan broj otpuštenih novinari nisu dobili, a nezvanično je, kako eKapija saznaje, u slučaju obe firme, reč o ukupno nekoliko stotina zaposlenih u našoj zemlji.
Informacija o tome da je Better Collective, čije je sedište u Srbiji u Nišu, otpustio brojne zaposlene odjeknula je najpre na poslovnoj mreži Linkedin, kada je jedan od zaposlenih iz Srbije objavio da „svim kolegama koji su danas dobili otkaz u kompaniji Better Collective, među kojima je i on, želi da pruži besplatne usluge karijernog savetovanja ukoliko im je potrebna pomoć pri nalaženju novog posla.“
Jedna za drugom tokom dana krenule su da se nižu i ostale objave, pa između ostalog i objava CEO i osnivača ove kompanije Jespera Sogaarda, sa naslovom „Neki emotivni dani za Better Collective“.
Podsećajući na početke osnivanja ove kompanije 2004. godine i period njenog širenja, Sogaard je ovom prilikom objavio da odluka o „rastanku sa nekim kolegama nije doneta lako, jer je svaki od njih odigrao ulogu u oblikovanju boljeg kolektiva u ono što je danas.“ Ali, kako on kaže, ova odluka je morala biti doneta zbog lošijih performansi od očekivanih, a posebno zbog promena na američkom tržištu, kao i kontinuiranog usporavanja komercijalnih aktivnosti u Brazilu u iščekivanju predstojećih propisa. Te loše performanse koje su objavljene u berzanskom izveštaju prouzrokovale su pad akcija za 42 odsto.
Better Collective je objavio revidiranu prognozu svog finansijskog učinka za 2024, prilagođavajući očekivanja prihoda i zarade nakon aktivnosti na ključnim tržištima sporije od očekivane. Filijala sada predviđa prihod između 355 miliona i 375 miliona evra za fiskalnu 2024. godinu, u odnosu na prethodnu procenu od 395 miliona evra na 425 miliona.
Better Collective nije objavio za sada detalje o otpuštanjima, ali više informacija o tome će, kako su naveli, pružiti u novembru. Što se Playstudios-a tiče, čija je sedište za Srbiju u Beogradu, nezvanične su informacije da je otpušteno oko 75-80 odsto članova tima.
Ovakva situacija, prema rečima sagovornika eKapije iz konsultantske kuće LeanFinance – Nikole Pejovića, inače finansijskog konsultanta u IT industriji u Srbiji i nekoga ko ovu delatnost na berzi prati poslednjih dvadesetak godina, nije neočekivana.
“To što im se desilo je vrlo uobičajena stvar za firme koje se kotiraju na berzi, a Better Collective je prisutna na danskoj i frankfurtskoj berzi. Nakon poslednjeg kvartala oni su morali da koriguju projekcije jer stvari nisu baš najbolje stajale i akcionarima su morali da saopšte da će profit biti manji nego što se očekivao. U takvim situacijama nad menadžmentom je veliki pritisak jer mora da sreže troškove, a u IT kompanijama najveći troškovi su plate, one čine čak 80 odsto troškova. Oni su očigledno imali velika očekivanja od akvizicija u Brazilu, ali im, po svemu sudeći ,američko tržište nije donelo profit koji su očekivali,” naveo je Pejović.
Kako objašnjava konsultant za finansije, kada se donose odluke o takvim rezovima, menadžment ne razmišlja o tome u kojoj zemlji gasi odeljenja, već to gde ga nešto najviše košta. A Srbija u toj industriji nije više najjeftinija, prema rečima Pejovića.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Nakon ponovnog pokretanja proizvodnje u ograničenom kapacitetu, kompanija Bambi odlučila je da prve proizvedene količine Plazme pokloni deci u predškolskim ustanovama širom Srbije. Inicijativa se realizuje k...
Jedna od gorućih tema ne samo u domaćoj već i u svetskoj javnosti jeste upotreba litijuma i litijum-jonskih baterija. Litijumske baterije su revolucionalizovale gotovo svaki aspekt naših života - pomoću njih...
Litijumske baterije su postale nezamenjiv deo naše svakodnevnice - ima ih u velikom broju uređajima i primenjuju se u gotovo svim sektorima. Kako je potražnja za litijumom postala sve veća, a resursa je sve ...
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.Ovaj ...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE