Ministarstvo pravde Vlade Republike Srbije prosledilo je Ministarstvu pravde Sjedinjenih Američkih Država zamolnicu Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu za dostavljanje potrebnih obaveštenja povodom sumnji koje su na račun Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID) izneli najviši državni zvaničnici te zemlje, saopštilo je ministarstvo.
Objava je stigla nekoliko dana posle upada policija u nevladine organizacije, kada su pripadnici snaga bezbednosti odbili da pokažu nalog za pretres, a kao razlog navedene su izjave predsednika SAD Donalda Trampa o USAID-u.
U saopštenju Ministarstva pravde navodi se da su sumnje američkih zvaničnika, u kojima su pomenute i nevladine organizacije u Srbiji, iznete u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućim pranjem novca i nenamenskim trošenjem sredstava američkih poreskih obveznika.
Prethodnih nedelja, predstavnici administracije predsednika SAD Donalda Trampa su u nastupima govorili da je su sredstva USAID-a, koji finansiraju američki poreski obveznici, navodno zloupotrebljena.
Dakle, Amerika nije tražila od Srbije započinjanje istrage o trošenju novca od USAID-a, već je to učinila Srbija, pošto je samoinicijativno pokrenula proveru i to delimičnu, jer su i državni organi Srbije takođe primali izdašnu pomoć od USAID tokom godina.
Zamolnicu VJT u Beogradu, koje je tim povodom formiralo predmet, Ministarstvo pravde je uputilo resornom ministarstvu SAD, u skladu sa pravilima o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
Razlog za obraćanje Ministarstvu pravde SAD jeste činjenica da podaci o dodeli i trošenju sredstava USAID-a nisu automatski dostupni javnom tužilaštvu Republike Srbije, navodi se u saopštenju.
Prema pravilima koja je ta organizacija sama ustanovila, USAID sam odlučuje o tome koje će podatke dostaviti javnom tužilaštvu, i to tek nakon što javno tužilaštvo dokaže USAID-u da postoje konkretne sumnje o nepravilnostima i pranju novca, kažu iz ministarstva pravde.
Obraćanje Ministarstvu pravde SAD usledilo je povodom predistražnog postupka koji je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije u Beogradu pokrenulo kako bi utvrdilo postojanje elemenata krivičnih dela zloupotreba položaja odgovornog lica i pranje novca, protiv za sada nepoznatih lica, navode iz srpskog ministarstva.
Prema saopštenju, koncentracija novčanih sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija ili povezanih konsultantskih firmi u Srbiji, uz netransparentan proces dodele sredstava samo uskom krugu nevladinih organizacija i odsustvo celovitih finansijskih izveštaja, ukazuju na postojanje osnova sumnje u zakonitost trošenja sredstava USAID-a.
Od Ministarstva pravde SAD zatražena je pomoć radi pribavljanja dokaza, dostavljanja informacija ili eventualnih nalaza veštaka, dostavljanja finansijskih, privrednih ili poslovnih evidencija (ugovora, računa i drugo), podataka od banaka ili drugih finansijskih institucija, te identifikovanja ili pronalaženja dobiti od kriminala ili drugih činjenica koje mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku pred nadležnim sudom u Srbiji, navode iz ministarstva pravde.
Iako je činjenica da USAID jeste pružao finansijsku podršku privatnom sektoru i nevladninim organizacijama, velike količine novca ulagao je i u javni sektor. Bez obzira na to, državni zvaničnici i članovi vladajuće stranke, prethodnih nedelja govore o USAID-u kao o “organizovanoj kriminalnoj grupi”.
Verovatno najpoznatiji i najznačajniji USAID projekti u Srbiji odnose se na sektor pravosuđa. Preciznije, USAID je rasporedio 882 miliona dolara u rad lokalnih jedinica, jačanje ekonomije i reformu pravosuđa.
Država dobila stotine miliona dolara od USAID-a: Šta je sve plaćala organizacija koju vlast sada naziva organizovanom kriminalnom grupom