Iako je kompanija Rio Tinto (RT) najavila u avgustu 2021. godine, da će pilot postrojenje za hemijski tretman jadarita sumpornom kiselinom, za nekoliko nedelja krenuti ka Srbiji, to se nije desilo, a sudeći prema stavu ove kompanije, neće se ni desiti.
Kao razlog ova strana kompanija je u odgovoru N1 navela da su „usled ogromne kampanje dezinformacija i zastrašivanja javnosti odustali od te odluke“.
Kao dokaz Rio Tinto je poslao link ka otvorenom pismu predsedniku Srbije organizacije „Ne damo Jadar“ i kolumnu na sajtu Nova.rs.
Ko želi da vidi postrojenje neka dođe u Australiju?
Kako su saopštili iz Rio Tinta, pilot postrojenje se nalazi u Tehnološko-razvojnom centru Bundora koje se nalazi nedaleko od Melburna u Australiji. Oni tvrde da su na pilot postrojenju radili domaći i međunarodni stručnjaci.
„Sva testiranja prerade rude minerala jadarita obavljena su u skladu sa svim standardima bezbednosti. Sprovedene su tri kampanje hemijskog testiranja, koje su se izvodile 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji. Tokom testiranja sarađivali smo sa 40 vrhunskih međunarodnih dobavljača i testirali smo 5.000 delova opreme, a pet nezavisnih revizija potvrdilo je da je proces prerade stabilan, bezbedan i uspešan“, piše u odgovoru Rio Tinta.
Kompanija, u svom odgovoru, nije navela podatke koji bi potvrdili navode. U pitanju je druga, hemijska faza procesa dobijanja litijum karbonata. Prva faza je kopanje, a treća odlaganje, odnosno jalovište.
„Ukoliko se sa strane dela stručne javnosti pojavi interesovanje da se upoznaju sa načinom na koji je tehnologija koja bi se primenjivala u okviru projekta Jadar testirana u okviru pilot postrojenja, kompanija je spremna da na takvo interesovanje pozitivno odgovori“, poručuju iz kompanije ne precizirajući kako to misle da urade.
Pitanja bez odgovora: Veruje li Rio Tinto vlastima u Srbiji?
Rio Tinto nije direktno odgovorio na pitanja da li odustajanje od obećanog pilot postrojenja u Srbiji znači da država Srbija ne bi mogla da garantuje bezbedan transport. Bez odgovora je ostalo i pitanje kako kompanija misli da sprovede ceo projekat, ako je ovakav slučaj sa probnim postrojenjem. Nedostao je i odgovor na pitanje o strahu građana, s obzirom na to da u Srbiji već godinama protestuje veliki broj ljudi, a da je istovremeno Rio Tinto ostajao i kupovao zemljište dok je projekat bio stopiran.
Umesto odgovora na pojedinačna pitanja, kompanija je poslala odgovor u kome navodi da je odnos poverenja delom narušen 2020. godine, zbog kako kažu „velikog broja lažnih vesti i dezinformacija o Projektu“.
Oni smatraju da se „zlonamerno plasiraju lažne vesti i neosnovane tvrdnje da će Rio Tinto i realizacija Projekta „Jadar“ imati destruktivne, negativne uticaje na životnu sredinu i zdravlje ljudi“. „Zaposleni u Rio Tintu i oni koji su ostali neutralni ili su podržali projekat Jadar dobijali su i dobijaju nebrojene pretnje smrću i kontinuirano su izloženi onlajn zastrašivanju i pretnjama, kao i optužbama da su izdajnici Srbije“, tvrde iz Rio Tinta.
Rio Tinto za Novu ekonomiju: Daćemo finansijske garancije za bezbednost rudnika
Treba videti pustoš što ste ostavili u zemljama gde ste ranije radili…pa onda pričati o Vašoj tehnologiji..što se tiče zarade za Srbiju ona je minorna..bolje saditi orase i prodavati tim našim nazovi prijateljima,(koji su nas tri puta ubijali)
Više bi mnogo zaradili..Bolje da kupimo tehnologiju ,od Kineza, da pravimo Natrijumove baterije, koje su bezopasne za vožnju i okolinu..a Rio tintu se zahvaliti na želji da nas bezbolno u perspektivi truje i raseljava..