Srbija i Bugarska su jedine od šest zemalja regiona Istočne Evrope dobile pozitivne prognoze za 2025. godinu od kreditne agencije Fitch. Dobri pokazatelji što se tiče Bugarske (rejting BBB) se odnose na proces usvajanja evra, dok su na Srbiju (rejting BB+) uticali faktori poput smanjenja duga, snažnih izgleda za rast investicija i poboljšanje eksternih pokazatelja, objavila je agencija. Naredni pregled što se tiče kreditnog rejtinga Srbije, koja se nada unapređenju na investicioni nivo i od ove institucije, treba da bude objavljen u februaru.
„Fitch očekuje da kreditni uslovi za države u Istočnoj Evropi budu ‘neutralni’ 2025. godine, odražavajući poboljšane izglede za rast, delimično podržan oporavkom ključnih trgovinskih partnera i čvršćom domaćom tražnjom. Ipak, region se suočava sa rizicima, uključujući povećane trgovinske tenzije, geopolitičku neizvesnost i ograničene fiskalne rezerve”, Kaže Erih Arispe Morales, šef odeljenja država Istočne Evrope u Fiču.
Jedina država sa negativnom perspektivom je Mađarska (rejting BBB), zbog zabrinutosti u pogledu kredibiliteta politike i javnih finansija, objavila je agencija. Rejting Ukrajine je na nivou za koju agencija nema prognozu i ostaje na RD, odnosno ograničeno neizvršenje obaveza.
Poboljšani izgledi za rast istočnoevropskih država uravnoteženi su slabijim javnim finansijama i visokim geopolitičkim rizicima, što rezultira „neutralnim“ kreditnim uslovima do 2025. godine, navodi Fitch Ratings u svom izveštaju.
Politički ili geopolitički događaji koji narušavaju fiskalnu konsolidaciju u Centralnoj i Istočnoj Evropi (CIE) ili koji naglašavaju spoljne ranjivosti i slabosti politike na Kavkazu i Centralnoj Aziji (CCA) predstavljaju rizike za izglede regiona prema Fitchu.
Veći rast glavnih trgovinskih partnera trebalo bi da podrži izvoz CIE, dok vlade teže postepenoj fiskalnoj konsolidaciji. Rizici za rast nisu zanemarljivi i potiču od potencijalnih trgovinskih tenzija i globalne ekonomske neizvesnosti.
Očekujemo da će države CIE preduzeti fiskalnu konsolidaciju, ali će deficiti i državni dug uglavnom ostati znatno iznad nivoa pre pandemije Covid-19.
Prema kreditnoj agenciji, ekonomska i spoljnopolitička agenda Trampove administracije, koja može uključivati dogovoreni prekid vatre između Rusije i Ukrajine, imaće implikacije na regionalni rast, finansijska i robna tržišta i geopolitiku.
Eskalacija bliskoistočnog sukoba i potencijalno povećanje tenzija između SAD i Kine održaće povećanje geopolitičkih rizika, sa implikacijama na izglede za globalni rast i cene roba, navodi Fitch u izveštaju.