Priče i analize Srbija

02.08.2024. 10:00

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Idejno rešenje za batajnički kanalizacioni sistem koštaće do tri miliona evra

U odnosu na postojeće stanje, Batajnički kanalizacioni sistem će u planskom razdoblju do 2031. godine doživeti značajne promene i proširenja.

Pixabay

Ministarstvo, saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture raspisalo je tender za izradu idejnog rešenja za batajnički kanalizacioni sistem. Ministarstvo je procenilo da će za ovu uslugu morati da plati 360 miliona dinara (oko tri miliona evra). 

Prema projektnom zadatku potrebno je da se izradi idejno rešenje za prečistač otpadnih voda, novu crpnu stanicu Batajnica, preko 20 relejnih crpnih stanica, oko 70 kilometara primarnog kolektora, 200 kilometara sekundarne mreže i oko 22 kilometara potisnog cevovoda.

Trajanje ugovora sa izabranim ponuđačem biće godinu dana i tri meseca.

Kako se objašnjava u specifikaciji, beogradski kanalizacioni sistem se sastoji od pet nezavisnih sistema sa planiranim postrojenjima za prešišćavanje otpadnih voda za svaki sistem posebno: centralni sistem, banatski sistem, ostružnički sistem, batajnički sistem, bolečki sistem.

Od navedenih kanalizacionih sistema Centralni kanalizacioni sistem je najviše izgrađen, Batajnički i Banatski delimično, dok Ostružnički i Bolečki praktično ne postoje.

Inače, Beogradski kanalizacioni sistem prikuplja i odvodi otpadne vode sa površine od oko 180 kilometara kvadratnih, putem kanalizacione mreže kolektora i kanala, crpnih stanica, retenzija i drugih kanalizacionih objekata, direktno u reke Savu i Dunav, piše u dokumentaciji.

U svom sistemu, beogradski kanalizacioni sistem nema ni jedno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, tako da se otpadne vode (upotrebljene vode i atmosferske vode) direktno izlivaju u otvorene vodotokove.

U toku je, kako se navodi,  izrada Prostornog plana područja posebne namene za Batajnički kanalizacioni sistem, a prethodnom studijom opravdanosti sa generalnim projektom beogradskog kanalizacionog sistema definisana je površina  Batajničkog kanalizacionog sistema – od oko 13.700 hektara, od čega je kanalisano oko 750 hektara površina.

Broj korisnika je oko 65.000, a ovom studijom je konstatovana potreba za priključenjem još dodatnih 60.000 korisnika sa područja opština Surčin i Zemun.

U  ovom trenutku kanalizacioni sistem je zasnovan u naseljima Batajnica, Zemun polje, Plavi horizonti, Školsko dobro, deo naselja Surčin i deo Industrijske zone Gornji Zemun.

Nekanalisana su naselja Grmovac, Ugrinovci, Busije, Šangaj severozapadni deo Batajnice, Altina 2, deo Surčina, Dobanovci, Jakovo, Bečmen, Petrovčić, Boljevci, Progar, naselje Radiofar kao deo PDR-a „Privredne zone Autoput“ i preostali deo industrijske zone „Gornji Zemun“.

Sistem trenutno funkcioniše na bazi provizorijuma, privremenih i prelaznih rešenja koji rade na granici kapaciteta, navodi se u dokumentaciji.

U odnosu na postojeće stanje, Batajnički kanalizacioni sistem će u planskom razdoblju do 2031. godine doživeti značajne promene i proširenja.

Umesto prepumpavanja netretiranih upotrebljenih voda direktno u Dunav, predviđena je izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Batajnica.

Predviđa se da će se kroz priključenje značajnih urbanizovanih površina na područjima Batajnice, Zemun Polja, stambeno-privredne zone Autoput, proširenje aerodroma Nikola Tesla, urbanizovanih slivova sa područja opštine Surčin te naselja Grmovac, Ugrinovci i Busije, količina upotrebljenih voda radikalno povećati u odnosu na postojeće stanje.

Tako radikalno povećanje podrazumeva i izgradnju odgovarajućih kolektorskih kapaciteta i povećanje kapaciteta crpnih stanica.

Osnovni koncept budućeg rešenja evakuacije upotrebljenih voda ostaje nepromenjen i on se zasniva na evakuaciji voda preko crpnih stanica „Batajnica“ i „Zemun Polje 2“.

Kako se vidi iz projektnog zadatka, KCS Zemun je planirana kao crpna stanica isključivo za upotrebljene vode gde treba da dolaze sve upotrebljene vode za celog Batajničkog sistema.

Te količine vode su radikalno povećane u odnosu na postojeće stanje i zahtevaju potpunu rekonstrukciju KCS Zemun Polje.

Kišne vode koje se sada prepumpavaju preko ove stanice treba da se preusmere i odvode gravitacionim tunelom u reku Dunav.

Takođe, u planu je da se KCS Batajnica, koja je predviđena kao crpna stanica koja odvojeno prepumpava upotrebljene i atmosferske vode, izmesti na novu lokaciju, oko 500 metara istočnije iz železničku prugu, zbog značajnog povećanja opterećenja.

Sve vode će se transportovati na lokaciju budućeg postrojenja „Batajnica“ koje je prema Generalnom urbanističkom planu Beograda predviđeno na desnoj obali Dunava, neposredno uzvodno u odnosu na postojeći izliv.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.