Posle 17. oktobra i susreta lidera zemalja članica EU i britanske premijerke Tereze Mej, i izostanka finalizacije dogovora o Bregzitu, šta će se dogoditi – razvod bez sporazuma ili produžetak perioda dogovora, a samim tim i formalnog izlaska Velike Britanije iz EU?
To su svakako dva moguća ishoda, ali ne i jedina. I dalje mislim da će, na kraju, Tereza Mej uspeti da postigne dogovor sa EU i da će Britanija 29. marta 2019. izaći bez odlaganja. Svi pregovori imaju uspone i padove, a pregovori sa EU su naročito teški jer uključuju veliki broj zainteresovanih strana. Pa ipak, mislim da su šanse da će stvari da se završe kako treba, veće od 50 odsto.
Tereza Mej se već suočava sa kritikama i zbog samog pominjanja mogućnosti da pregovori sa EU budu produženi još godinu dana. Budući da poslednju reč daje Parlament, kako mislite da će se glasati?
Poslanici Konzervativne partije Tereze Mej neće biti raspoloženi za produžavanje pregovora. Oni su bili skeptični i prema prvom, usvojenom planu tzv. tranzicije, odnosno primene sporazuma o prelaznom periodu, tako da ne mogu da zamislim da spremno pristaju na novo odlaganje. Gledano iz ugla njihovog biračkog tela, možemo da pitamo zašto bismo davali Evropskoj uniji još više novca, kada u Velikoj Britaniji imamo prioritetnije stvari. Takva odluka svakako ne bi naišla na dobar prijem.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs