Od plesanja i pevanja preko mizoginije do ruske tajne operacije. Snimcima iz noćnog provoda sa prijateljima, koji su dospeli na društvene mreže i u sve svetske medije, finska premijerka Sana Marin otvorila je diskusiju o tome šta je primereno da u svoje slobodno vreme radi jedna političarka
I dok je ovaj tipičan skandinavski skandal, koji zapravo i nije neki skandal, posebno ako se uporedi sa pričama iz privatnih života političara nekih drugih zemalja, privukao pažnju svetske javnosti koja je dala veliku podršku mladoj finskoj premijerki, opozicija u toj zemlji osudila je njeno ponašanje i pozvala je da se testira na drogu. Marin je, braneći svoje pravo na privatan život, uradila test, ističući da nije uradila ništa nelegalno.
„Nikada nisam koristila nikakvu drogu, čak ni u tinejdžerskim danima“, rekla je Marin, dodajući da je pristala na testiranja kako bi otklonila sve sumnje.
Kada je izabrana na mesto premijerke, Sana Marin je bila najmlađa liderka na svetu. Poznata je kao neko ko vredno radi, ali i kao neko ko je često viđen na muzičkim festivalima i u noćnom provodu, što je, kako kaže Marin, „život koji je u potpunosti u skladu sa njenim godinama i nema nameru da ga menja”.
„Biću potpuno ista osoba koja sam bila i do sada i nadam se da će to javnost prihvatiti“, rekla je za medije.
Finska je zemlja koja ima veoma visoke moralne standarde koji se primenjuju na političare i od kojih se očekuje da ih zadovolje. Shodno tome, i prag je veoma nizak za finske političare da podnesu ostavke zbog nečega što bi na nekom drugom mestu bio prilično beznačajan incident.
Marin i njena vlada koju predvode žene bile su u centru neobične međunarodne pažnje, otkako je preuzela dužnost u decembru 2019. godine i, prema nekim analizama, nesrazmerno izložene uvredljivim porukama. Veliki deo prilično apsurdnih kontroverzi koje se pojavljuju u javnosti u vezi sa privatnim životom premijerke koja je u finskoj štampi dobila nadimak „parti-Sana“, odiše mizoginijom, jer Marin snažno vodi Finsku kroz nekoliko izuzetno teških situacija, počevši od pandemije, a sada i procesa članstva u NATO. Očigledno je za neke ljude teško da uzmu u obzir da kompetentan premijer može biti žena od 36 godina, majka malog deteta, koja uprkos tome što ima jedan od najtežih poslova u državi, uspeva i da vodi društveni život, odlazi na festivale, pa čak i povremeno na žurke.
Nemački list Bild u međuvremenu je nazvao Marin „najkul premijerkom na svetu“. Da li je toliko prašine podignuto samo zato što danas još postoje ljudi koji ne mogu da podnesu da vide ženu koja se zabavlja kako njoj odgovara a da je ne osude ili je iznošenje privatnog života premijerke u javnost, kako tvrde pojedini političari i analitičari, „ruska operacija“ zbog odluke Finske da se pridruži NATO-u, jedna je od vodećih tema o kojoj je javnost na društvenim mrežama diskutovala krajem leta. I dok su je brojne žene podržale na društvenim mrežama, postavljajući svoje privatne snimke kako plešu i zabavljaju se na žurkama, nekadašnji premijer Belgije Gi Verhofstadt u svom tvitu poručio joj je: „Ruski trolovi i desničari populisti će učiniti sve da bace demokratiju na kolena… Ne padajte na to! Nastavi da plešeš, Sana Marin, i nastavi da se boriš protiv Putina.“
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs