
Loza voli da se bori
Kakav je kvalitet domaćih vina? Odličan generalno. Prošli smo fazu kada su se proizvodila kvalitetna vina, tehnološki ispravna, sortna vina. Sad smo već u fazi da svako podneblje ima svoje karakteristike i ...
Hrvatska i Slovenija ulaze u Evropski investicioni fond za finansiranje inovacija
Evropski investicioni fond (EIF) sa razvojnim bankama Hrvatske i Slovenije pokreće platformu za finansiranje komercijalizacije inovacija tamošnjih naučnih institucija. Central Eastern European Technology Transfer (CCEETT) je vredan najmanje 40 miliona evra, a služiće za transfer tehnologija, kao i za uspostavljanje fondova rizičnog kapitala usmerenih na istraživačke projekte, nove tehnologije i intelektualnu svojinu. Može li Srbija da se priključi?
Sredinom avgusta, domaću javnost je naelektrisala vest da je Univerzitet u Beogradu ponovo pao na Šangajskoj listi, na kojoj se rangiraju najbolje svetske visokoškolske ustanove. Ta domaća institucija od nacionalnog značaja se sada nalazi negde između 501. i 600. mesta Šangajske liste.
Odlazeća rektorka Univerziteta u Beogradu, Ivanka Popović, kasnije je ocenila da je pad bio očekivan, zato što „nemamo dovoljno radova u najuticajnijim i najjačim časopisima“, ali i zbog toga što se sistemski ne ulaže u nauku.
Naši naučnici postižu odlične rezultate, imajući u vidu koliko država i ostatak društva trenutno izdvajaju za nauku u Srbiji. Iako se ono u bruto iznosu povećava, i dalje ostaje ispod polovine procenta BDP-a.
NAUKA RADI NAUKE, ILI NOVE VREDNOSTI
Naučni i tehnološki razvoj se u svetu odavno ne finansira (isključivo) iz državnog budžeta. Naprotiv. Fakulteti i instituti širom planete uspešno sarađuju sa privredom, koja koristi njihove eksperte za stvaranje komercijalnih inovacija.
Jedini problem ovog „srećnog braka“ je što je investiranje u prototipe rizično, zbog čega se biznisi za ovaj vid saradnje odlučuju samo sa najprepoznatljivijim naučnim institucijama. Malim univerzitetima i državama na tom stolu obično ostaju tek „mrvice“.
Upravo taj problem pokušava da reši Evropski investicioni fond (EIF), koji sa razvojnim bankama Hrvatske i Slovenije pokreće platformu za finansiranje komercijalizacije inovacija tamošnjih naučnih institucija.
Central Eastern European Technology Transfer (CCEETT) je vredan najmanje 40 miliona evra, a služiće za transfer tehnologija, kao i za uspostavljanje fondova rizičnog kapitala usmerenih na istraživačke projekte, nove tehnologije i intelektualnu svojinu.
Platforma će, prvi put u Sloveniji i Hrvatskoj, ponuditi sredstva za komercijalizaciju naučnih istraživanja i inovacija.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Kakav je kvalitet domaćih vina? Odličan generalno. Prošli smo fazu kada su se proizvodila kvalitetna vina, tehnološki ispravna, sortna vina. Sad smo već u fazi da svako podneblje ima svoje karakteristike i ...
IPA programi Evropske unije imaju pet komponenti: pomoć tranziciji i izgradnja institucija (TAIB), prekogranična saradnja (CBC), regionalni razvoj (REGD), razvoj ljudskih resursa (HRD) i ruralni razvoj (IPAR...
Vesti iz izdanja Javne finansije
Prošle godine EPS i Srbijagas su „koštali“ budžet skoro 2% BDP-a, odnosno oko 1,2 milijarde evra. I ove godine u budžetu se predviđa nastavak subvencionisanja energetskih preduzeća. Uz to idu i vraćanje dugo...
Torlak više ne proizvodi sputnjik V vakcine, kažu upućeni. A koliko nas je koštao pokušaj? Makar nekoliko miliona evra. Srbija je trebalo da postane regionalni proizvođač vakcina protiv korone. Bio je pla...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE