Dok domaći kriminalci još uvek za svoje poslove koriste i ofšor zone, atraktivnost naše zemlje vide italijanska i ruska mafija. Procene govore da se na ovaj način u sistem ubace milijarde evra nelegalno stečenog novca.
„Imamo zadatak da pratimo poslovanje klijenata i da sve neuobičajne i sumnjive aktivnosti prijavimo Upravi za sprečavanje pranja novca. Međutim, i sami primećujemo da perači para uvek traže nove i nove kanale gde njihovo ponašanje i ᾿poslovanje᾿ neće biti pod tako budnim okom. Inače, svaki vid legalnog poslovanja može da se zloupotrebi za pranje novca. On se može oprati na nebrojeno mnogo načina, a svi oni imaju jedan isti cilj – da nelegalno stečenu imovinu prikažu kao zakonitu“, objašnjava sagovornik „Nove ekonomije“.
Već dugo se za pranje para koriste i lažne fakture za uvoz robe.
„Kompanije vrlo lako transferišu profit iz jedne zemlje u drugu kroz takozvane transferne cene. Prenos profita se vrši kroz niže izvozne cene od vrednosti robe i kroz veće uvozne cene od stvarnih. Ova pojava predstavlja istinski međunarodni problem, jer se oko pet odsto godišnje vrednosti međunarodne trgovine, na ovaj način, preusmeri na egzotična osrtva. Koliko je ovo veliki problem i za nas, može se videti već iz statističkih podataka. Naš izvoz u određene zemlje, recimo susednu Mađarsku, svake godine bude niži bar deset odsto od statističkih podataka Mađarske o njihovom uvozu iz Srbije. I to je profit koji su neke kompanije ᾿ispumpale᾿ kroz niže izvozne cene od stvarne vrednosti na tržištu“, tvrdi naš sagovornik.
Uprava za sprečavanje pranja novca, koja radi kao jedan od organa Ministarstva finansija, član je međunarodne organizacije koja se bavi suzbijanjem ove vrste kriminala. Ipak, prema tvrdnjama svih dosadašnjih direktora te Uprave, objektivno problem je činjenica da ona, iako se bavi istraživanjem konkretnih slučajeva potencijalnog pranja para, nema mogućnost da pokreće postupke. To radi, pre svega, policija.
Poslednjih godina se u proseku kontroliše oko 150 slučajeva. Ovaj vid kontrole razlikuje se od postupanja Uprave kada radi na otkrivanju pranja novca na osnovu sumnjivih transakcija ili zahteva drugih državnih organa. U proseku se godišnje detektuje oko 800 sumnjivih transakcija, od čega polovina dođe do istražnog postupka.
Većina predmeta na kojima Uprava radi ima međunarodni karakter. Pošto je ovaj problem globalni, Srbija je, kažu u Upravi, izložena riziku i od domaćih i od stranih kriminalaca. Domaći perači koriste uglavnom ofšor zone, pa su im godinama omiljene destinacije za posao bile Kipar, Sejšeli, Kajmanska i Devičanska ostrva i Lihtenštajn. S druge strane, Srbiju za svoje poslove koriste italijanski i ruski mafijaši.
I razvijeni imaju glavobolju
Početkom svetske ekonomske krize epidemija pranja para proširila se i na države za koje se verovalo da su davno donele mehanizme koji će ih učiniti nezanimljivim onima koji se bave pranjem novca.
Tako se, prethodnih godina, Nemačka susrela sa neverovatno velikim brojem tužbi zbog utajene imovine. Privrednici su, naime, počeli da nude svoje bankovne račune za ilegalne poslove. Privučeni velikom provizijom, oni počinju da prihvataju da transferišu novac koji im pristigne na račun i proslede ga dalje, sve kako bi se sakrilo poreklo tih para. Nemačke službe su iznele podatak da volumen opranog novca u Nemačkoj poslednjih godina iznosi više desetina milijardi evra.
S druge strane, Italija koja ima, čini se, najozbiljnije iskustvo sa peračima novca, zahvaljujući nikad zaustavljenim mafijaškim, pre svega sicilijanskim, organizacijama, u svoj zakon unela je da sud i policija nisu ti koji moraju da dokazuju da je došlo do pranja para. Ukoliko iole posumnjaju, postupak dokazivanja pada na osumnjičenog.
Voće i otpad
Pre dve godine, tvrdi izvor „Nove ekonomije“, izdvojila su se dva nova, do tada nekorišćena, modela pranja para u Srbiji.
„Jedan od njih je da firma podigne keš sa svog računa kako bi, navodno, otkupili poljoprivredne proizvode – voće, povrće, bilje, stoku, a drugi je da se gotovina diže kako bi se otkupile sekundarne sirovine. Ovi pokušaji pranja su danas smanjeni, zbog stroge kontrole gotovinskih transakcija“, objašnjava izvor „Nove ekonomije“
Tekst možete pročitati i na websajtu javnapreduzeca.rs
Ovaj projekat „Javna preduzeća – milionski gubici u medijskoj tišini“ finansira Evropska unija kroz program „Jačanje slobode medija u Srbiji“ kojim rukovodi Delegacija EU u Srbiji, a realizuje EPTISA Servicios de Ingenieria.
Ovaj tekst je napravljen uz podršku Evropske unije. Sadršaj ovog dokumenta je isključivo odgovornost Business Info Group, izdavača „Nove ekonomije“ i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenje Evropske unije.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs