Vesti iz izdanja

01.07.2023. 00:07

Autor: Nova Ekonomija

Osuđen borac za slobodu medija

LIČNOST MESECA Hoze Ruben Zamora, novinar i osnivač lista El Periodico iz Gvatemale

Ilustracija: Paola Felix Meza

Odnos sa medijima

Trn u oku moćnicima, kako u privatnom sektoru, tako i u gvatemalskoj vladi, Hoze Ruben Zamora završio je iza rešetaka. Novinar je osuđen na šest godina zatvora u sudskom procesu opisanom kao politički progon.

Hoze Ruben Zamora, novinar i osnivač lista El Periodico, koji je osnovao 1996. godine, objavljivao je informacije koje su se drugi mediji u toj zemlji plašili da iznesu na videlo. Imao je šaljivu kolumnu u kojoj je otvoreno osuđivao korupciju i zloupotrebe od strane predsednika Gvatemale Alehandra Đamateija i njegovih najbližih prijatelja. I upravo je ta kolumna koja je imala značajan odjek u javnosti, kako pišu svetski mediji, označila početak političkog progona novinara i hapšenje zbog, kako se navodi, pranja novca.

Novinar je optužen za krivična dela pranje novca, ucena i trgovina uticajem. Slučaj se zasniva na pritužbi bivšeg bankara koji optužuje Zamoru za ucenu i navodni pokušaj da ga natera da opere 300.000 kecala (oko 38.000 dolara). Zamora priznaje da je novac postojao, ali da je legalan i da ga je dobio prodajom slike za finansiranje svog lista, piše El Pais.

Objavljujući presudu, sud u Gvatemala Sitiju je tvrdio da je Zamora „naštetio gvatemalskoj ekonomiji“. U svojim poslednjim komentarima na sudu 14. juna, pre objavljivanja presude, Zamora je ostao pri tvrdnji o svojoj nevinosti i pozvao je sud da ga pusti na slobodu, rekavši da su mu sva prava povređena i da mu vlada ne dozvoljava pravo na odbranu.

„Tretirali su nas kao kriminalce, uništili dokaze“, rekao je on. Nekoliko njegovih branilaca takođe je uhapšeno uoči suđenja.

Zamora je rođen u Gvatemali 1956. godine i sa 17 godina počeo je da se bavi profesijom koja će postati njegova životna strast. Studirao je inženjerstvo na Univerzitetu San Karlos, najvažnijem univerzitetu u Gvatemali. Godine 1990. bio je među osnivačima Siglo 21, novina koje su postale veoma prestižne u Gvatemali, a šest godina kasnije stvorio je El Periodico.

Dobitnik je nekoliko međunarodnih nagrada, uključujući nagradu Maria Moors Cabot, koju dodeljuje Univerzitet Kolumbija; Međunarodnu nagradu za slobodu štampe CPJ i Međunarodnu nagradu za novinarstvo kralja Španije. Njegove novine su na svom vrhuncu imale čak 400 zaposlenih.

Zamori, za koga je važilo da je najbolje obavešten novinar o svim mutnim poslovima moćnika u toj zemlji, obraćali su se političari, privrednici, državni službenici, sudije i tužioci da mu povere osetljive informacije, koje je dalje redakcija njegovo lista istraživala. U zemlji u kojoj korupcija raste iz godine u godinu i gde je jaka sprega političke i ekonomske elite i organizovanog kriminala, Zamora je objavio 144 istrage o slučajevima korupcije pod vladavinom Đamateija.

Zamora je u zatvoru još od jula prošle godine od kada traje i suđenje, a El Periodico je bio primoran da prekine izdavanje štampanog izdanja 30. novembra prošle godine zbog finansijskih poteškoća. Izdanje je u potpunosti obustavilo rad 15. maja, nakon 26 godina rada.

Prošlog meseca Udruženje novinara Gvatemale saopštilo je da je najmanje 20 novinara bilo prinuđeno da napusti zemlju poslednjih godina.

Kao reakciju na osudu Zamore, Komitet za zaštitu novinara (CPJ) je izdao saopštenje: „Sramotna osuda i zatvaranje gvatemalskog novinara Hozea Rubena Zamore služi kao oštar dokaz erozije slobode govora u zemlji i očajničkih pokušaja vlade predsednika Alehandra Đamateija da kriminalizuje novinarstvo. Gvatemalski zvaničnici moraju okončati apsurdnu šaradu krivičnog postupka protiv njega. Vreme je da Hoze Ruben Zamora bude oslobođen, jer je njegov jedini „zločin“ bio neustrašivo obavljanje profesije.“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.