Šta su, u stvari, energetski razredi zgrada i kako se računaju? Stručnjaci tvrde da potrošnja toplotne energije zavisi ne samo od izolacije koja je ugrađena u zidove, podove, plafon… već i od geometrije zgrade. Potrošnja energije prema kojoj se određuje energetski razred predstavlja godišnju potrebnu toplotu koja treba da osigura temperature u prostorijama tako što pokriva toplotne gubitke
Visoki računi za grejanje koje su građani plaćali i ove zime ponovo su podsetili na bolnu temu – koliko električne energije se, zapravo, u Srbiji i bukvalno baci, jer živimo u energetski neefikasnim zgradama. A, kako se, nakon povećanja cena struje i uvođenja akcize na električnu energiju najavljuje vreme još skupljih kilovata, neminovno je da, kao društvo, konačno shvatimo da energetski razredi zgrada u kojima živimo nisu smišljeni da bi neki činovnici zaradili platu mereći energetske karakteristike nekretnina po Srbiji, već da bi, u krajnjem ishodu, štedeli i energiju i novac.
Šta su, u stvari, energetski razredi zgrada i kako se računaju? Stručnjaci tvrde da potrošnja toplotne energije zavisi ne samo od izolacije koja je ugrađena u zidove, podove, plafon… već i od geometrije zgrade. Potrošnja energije prema kojoj se određuje energetski razred predstavlja godišnju potrebnu toplotu koja treba da osigura temperature u prostorijama tako što pokriva toplotne gubitke kroz pod prema zemlji, kroz zidove, prozore, krov i vrata, kao i toplotu koja se gubi ventilacijom objekta, pre svega kroz prozore.
A kako kažu stručnjaci, toplotni gubici najveći su ukoliko je loš kvalitet ugrađene stolarije, kao i ukoliko nije adekvatna toplotna izolacija zidova, podova i krova. Energetska efikasnost biće bolja i ukoliko je stan okružen drugim stanovima, kao i ako kuća u kojoj se živi ima oko sebe i druge objekte.
Ukoliko se stan, recimo, nalazi između prostora koji se ne greje ili se ne greje dovoljno, vlasnik te nekretnine može da računa da će na grejanje svog prostora izdvajati i 30 odsto više nego da je u nizu prostora koji se greju, objašnjavaju eksperti.
Važnu ulogu u uštedi potrošnje energije ima i stolarija koja je ugrađena. Kvalitetna PVC stolarija sprečava gubitke toplote. U tom smislu, najbolja je, tvrde stručnjaci, PVC stolarija s trostrukim izolatorskim staklom. Ona se obično i koristi u objektima koji imaju tzv. A razred. Građani se, ponajviše zbog cena, odlučuju za jeftiniju, ali i manje efikasnu stolariju sa dvostrukim izolatorskim staklom.
U Srbiji, svi objekti čija je izgradnja ili čak i rekonstrukcija krenula posle septembra 2012. godine, moraju da imaju energetski pasoš. Ovaj dokument pokazuje kakav je kvalitet zgrade, odnosno kolike će troškove za energiju u budućnosti imati njeni stanari.
Nastavak teksta možete pročitati u tridesetprvom broju štampanog izdanja časopisa „Nova Ekonomija“
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs