Nejednakost bi trebalo posmatrati dvojako. Postoje „dobra“ i „loša“ nejednakost. Dobra nejednakost znači da se u društvu nagrađuju zalaganje i predan rad, vrednuje obrazovanje itd. S druge strane, loša nejednakost postoji kada nemaju svi iste mogućnosti da steknu dobro obrazovanje niti pristup tržištu ili kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti. To znači da deca siromašnijih ili manje obrazovanih roditelja imaju manje šanse da u životu uspeju. Prema tome, mogu se razlikovati nejednakosti u ishodima i u šansama. Nejednakost u ishodima je relativno prihvatljiva sve dok nije posledica nejednakosti u šansama.
Podaci, nažalost, pokazuju da je 2016. u Srbiji vladala gotovo najveća nejednakost u Evropi. Vrednost koeficijenta iznosi 38,6, što je više nego u svim zemljama EU, ali i Makedoniji. Problematično je i to što 20 odsto najbogatijih ima 9,7 puta veći dohodak nego najsiromašnijih 20 odsto stanovnika. Taj odnos je u Rumuniji, koja takođe ima veliki problem sa nejednakošću, primetno niži i iznosi 8,3. Zapravo, nejednakost u Srbiji je kroz čitavu prethodnu deceniju bila je iznad proseka Evropske unije.
Uzroci ovakvog stanja zasigurno su u vezi sa prirodnom tranzicionog procesa, koji je doveo do gubitka velikog broja radnih mesta. Međutim, to samo delom objašnjava rast nejednakosti u prvim godinama tranzicije.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs