Mi ne želimo da uzmemo posao HR-ovima, već da digitalizujemo proces selekcije kako bi HR menadžeri gubili manje vremena, a ujedno da svi kandidati za posao dobiju priliku da se predstave
Loše napisan CV, višak ili manjak ključnih reči, ne bi trebalo da bude glavni parametar za diskriminaciju i odbacivanje velikog broja kandidata za posao. Slika je realnija od reči, u CV može da stane 300 reči, a jedan video mnogo više informacija prenosi o kandidatu za posao, kažu za Novu ekonomiju Vladimir Božović i Nikola Sićević iz domaćeg startapa ZenHire koji je nedavno dobio nagradu u StarTech programu.
Ovaj startap pravi regrutera veštačke inteligencije koji će zameniti HR-a u prvoj rundi intervjua i automatizovati neke ponavljajuće zadatke na koje HR-ovi gube puno vremena.
Prva komponenta njihovog proizvoda je skeniranje CV-jeva, drugi korak su video-prezentacije koje snimaju apsolutno svi kandidati, pa HR-ovi na osnovu videa mogu da filtriraju kandidate. Unutar aplikacije postoji video konferensing alat preko kojeg, u početku, HR može da intervjuiše kandidate i ocenjuje ih u realnom vremenu. Posebnost ove aplikacije je interaktivni četbot. Naime, svi ti podaci postaju hrana za veštačku inteligenciju koja će za godinu ili dve biti hiperrealistični karakter, vizuelni robot koji izgleda kao čovek i sa kojim će kandidati da razgovaraju. „Kroz taj razgovor moći ćemo da shvatimo psihološki profil i veštine kandidata. HR-ovi ovim ne gube posao, ali želimo da im olakšamo posao i da se fokusiraju na drugu i treću rundu regrutovanja kadrova“, ističe Vladimir, diplomac beogradskog ETF-a i vlasnik master diplome iz Milana (na slici u košulji). Nikola je iz Kraljeva, a završio je Fakultet tehničkih nauka u Čačku.
Zašto mislite da je savršeni tajming za ovakvu aplikaciju?
Vladimir: Dva su faktora. Prvi je sociološki, zbog kovida većina planete je ili prešla ili isprobala rad od kuće. I intervjui za posao se takođe dešavaju onlajn. A druga stvar je tehnološki aspekt, veštačka inteligencija je došla do nivoa da mi možemo da imamo hiperrealistične karaktere koji mogu da menjaju čoveka u nekim zadacima. Veštačka inteligencija može da govori i da taj glas liči na ljudski. To znači da čovek ne može da „provali“ da li je to veštačka inteligencija ili kompjuterski softver.
Dosadašnji proces selekcije zaposlenih razvio je servise, profesionalne pisce i konsultante za pisanje CV-a. Šta očekujete, koje „komponentaše“ će ZenHire povući sa sobom?
Vladimir: Naš prethodni biznis model je bio pravljenje CV-a, pa smo posle dve godine pilotirali ovo što sada radimo baš zato što smo videli da su CV-jevi vrlo popularni. CV faktički treba da kaže ko smo mi zapravo. Svaki čovek je biblija i teško je predstaviti čoveka na strani A4 papira, a da to bude realni indikator da li je ta osoba kvalitetna za posao. Smatramo da je CV stvar prošlosti i da je samo pitanje vremena kad će da izumre. Mi sad imamo u aplikaciji deo za CV-jeve samo zato što i dalje postoje, ali dugoročno nama je cilj da se potpuno izbaci CV momenat iz regrutovanja zaposlenih, jer čovek mnogo više informacija može da prenese kroz video-razgovor sa veštačkom inteligencijom. Kratkoročno, u narednih nekoliko godina mi ćemo da integrišemo podatke iz CV-jeva, možda nećemo nikad ni prestati, ali sve više ćemo se fokusirati na podatke iz intervjua sa četbotom.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs