Vesti iz izdanja

03.05.2023. 00:44

Štampano izdanje Nove ekonomije

Autor: Dimitrije Gašić

TRENDOVI: Tviter „greškom“ otkrio kako da postanete uticajan tviteraš

TRENDOVI

Ilustracija Paola Felix Meza

Tviteraš i šef produkta u kompaniji Roblox Piter Jang podelio je na svom tviter-nalogu kod tviter algoritma u kome se jasno vidi šta je poželjno raditi na toj društvenoj mreži da biste postali „uticajni“.

Sudeći prema kodu koji je, navodno, Tviter greškom učinio vidljivim, lajkovanje, ritvitovanje, pravljenje posebnih grupa, odnosno „trusted circle“, pisanje komentara, čini vaš nalog na toj društvenoj mreži sve popularnijim.

U programerskom kodu piše da sve te aktivnosti doprinose većoj vidljivosti profila, a samim tim i većim šansama za skupljanje pratilaca.

Ubedljivo najveću vidljivost imaju nalozi koji lajkuju (do 30 puta) i ritvituju (20 puta).

Tviter Blue, nova opcija koja se doplaćuje oko 15 dolara mesečno, omogućava vam da pored imena stoji plava kvačica, ali i to doprinosi većoj vidljivosti profila od dva do četiri puta.

I postavljanje multimedijalnog sadržaja, poput fotografija, videa, gifova i drugih sličnih sadržaja, čini tviter-nalog vidljivim dva puta više.

Međutim, postoje aktivnosti koje Tviter vidi kao negativne, odnosno nepoželjne, a takvim nalozima automatski se smanjuje vidljivost. Na primer, kada tvitujete samo URL ili neki multimedijalni sadržaj, stiker ili emotikon bez teksta, ali i nalozi koji su više puta blokirani, mjutovani, prijavljeni ili oni koji gube pratioce u kontinuitetu – sve ove aktivnosti čine nalog manje vidljivim drugim korisnicima.

Na tvit koji sve ovo otkriva, nadovezao se i prvi čovek Tvitera Elon Mask koji, sudeći prema njegovim aktivnostima na toj društvenoj mreži, radi upravo ono što donosi popularnost nalogu.

„Trebalo bi i biće“, napisao je Mask ispod tvita Pitera Janga.

 

Instagram i Facebook od aprila ne koriste više NFT

 

Kompanija Meta obavestila je svoje korisnike na Fejsbuku i Instagramu da ukida upotrebu NFT-jeva, počevši od 11. aprila.

Razlog za ovakav potez je neisplativost, a odluku da ne nastave da umetnicima i drugim kreatorima omogućavaju upotrebu NFT-ja, koji predstavljaju digitalnu potvrdu vlasništva nad digitalnim proizvodom, doneli su verovatno zbog pada vrednosti i popularnosti nedeljivih tokena.

Kako piše portal socialmediatoday.com, NFT je u padu od maja 2022. godine kada je Meta omogućila njegovu upotrebu, a kompanija Marka Zakerberga je ipak nastavila da ga koristi. Pretpostavlja se da je na ovu odluku uticala situacija na globalnom tržištu, najpre kada je reč o padu vrednosti bitkoina, ali i digitalnih potvrda vlasništva (NFT).

Iako bi NFT-jevi bili izuzetno korisni za planirani Metaverzum, od koga i dalje iščekujemo da dostigne najavljene performanse, za sada ih neće koristiti na svojim platformama.

 

TikTok zabranila i Australija

Zabrane upotrebe društvene mreže TikTok na uređajima vlada u svetu samo pljušte, a posle Sjedinjenih Američkih Država, došla je na red i Australija.

Njihov državni tužilac Majk Drajfus izjavio je tokom aprila ove godine da je stupila na snagu zabrana upotrebe te društvene mreže po savetu bezbednosnih agencija. To znači da vladino osoblje u toj zemlji više neće smeti da gleda i kači videe na TikTok sa svojih službenih mobilnih telefona.

Razlog su, kako se navodi, sve veće geopolitičke tenzije, ali i zabrinutost da ova kineska društvena mreža ne zloupotrebljava privatne podatke.

Australijska komisija za radiodifuziju (ABC) takođe razmatra upotrebu te društvene mreže. Inače, Australija se ovim potezom pridružila ne samo SAD, već i zemljama Evropske unije koje su takođe zabranile upotrebu aplikacije TikTok na uređajima zaposlenih u vladi i javnim preduzećima. Srbija, sa druge strane, nije uvela nikakve restrikcije zaposlenima u Vladi i javnim preduzećima.

 

Video-zvonce da sve bude O. K. ispred vrata

.

Kompanija Ring napravila je treću generaciju video-zvona – digitalne čuvarkuće, kako bismo znali šta nam se dešava ispred vrata i kada nismo kod kuće.

Treća generacija pametnih kućnih zvona Ring Battery Doorbell Plus pametnija je od svojih prethodnika i ume da prepozna pravu opasnost, tačnije da razlikuje kada neko nepoznat prilazi vašim vratima, a kada se približava dostavljač paketa, navode na svom portalu.

Pokriva vidokrug od 150 stepeni, pa full HD kameri bolje rezolucije ne može da promakne ni pas koji prolazi ulicom, a ni paket koji vam je dostavljen ispred vrata. Tek sa ovom generacijom korisnici tog gedžeta mogu da biraju radijus u kome će kamera prepoznati pokret, tačnije sami biraju zonu sopstvene privatnosti.

Najvažnije, o svemu što se dešava ispred vrata, uređaj u realnom vremenu u formi notifikacija obaveštava vlasnika preko mobilnog telefona ili drugog povezanog uređaja.

Ta posebna vrsta interfona prima poruke nenajavljanih posetilaca, a omogućava i komunikaciju sa njima uživo putem povezanih uređaja.

Gedžet košta oko 180 dolara.

 

Novčanik koji je nemoguće ukrasti

HaloLock Geo Wallet je pametni novčanik koji je kreirao MagSafe u saradnji sa kompanijom Epl.

Reč je o novčaniku u koji mogu da stanu tri kartice, kači se kao i svi drugi na poleđinu mobilnog telefona, ali ovaj svakako nije po ostalim funkcijama ni sličan onima koje smo do sada viđali na tržištu gedžeta.

Magnetna sila može da izdrži teret do 1.500 grama, u njega staju tri bankovne kartice za plaćanje, a takođe je i multifunkcionalan. Može biti postolje za telefon, bilo za portret ili pejzaž varijantu, dok zakačka na njemu omogućava lakši prenos telefona.

Čak i ako spadne sa telefona, možemo ga naći putem aplikacije na telefonu i znati u svakom trenutku gde se nalazi. I, ako ga neko ukrade, znaćete u realnom vremenu gde se nalazi.

Njegova cena trenutno iznosi oko 39 dolara.

 

Slušalice za beg od stvarnosti

 

 

Ear predstavlja brend slušalica koje se na tržištu pojavljuju u sve boljim generacijama. Najnovije će pomoći da se spoljašnja buka potpuno neutrališe. Pored toga, lagane su, svega 4,5 grama svaka, a pružaju do sada neviđeno iskustvo u slušanju muzike i zbog snažnog prilagođenog drajvera od 11.6 mm.

Omogućavaju podešavanje ličnog audio-profila, prema potrebi korisnika. Ipak, da bi ugođaj bio potpun, zadužen je CAN (active noise cancellation) i to do buke od 40 db.

Posebno dizajniran oblik trebalo bi da odgovara svakom uhu, pa proizvođač smatra da te slušalice teže spadaju.

Inače, trajanje baterije kod ovih bežičnih slušalica je i do 36 sati.

Trenutna cena je 149 dolara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.