Svet

22.06.2021. 14:55

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Amazon uništava tone neprodate robe

Kompanija Amazon godišnje uništava milione komada neprodate robe, uključujući nove i neupotrebljene stvari, navodi ITV News. Uz snimak koji je objavila ova televizija, navodi se da se radi o ogromnoj količni robe i da je ovo...

Pixabay

Svet

22.06.2021. 14:55

Kompanija Amazon godišnje uništava milione neprodatih predmeta, uključujući novu i neupotrebljenu elektroniku i knjige, navodi ITV News.

Uz snimak koji je objavila ta televizija, navodi se da se radi o ogromnoj količni robe i da je ovo slučaj u samo jednom od 24 distribuciona centra koji trenutno rade u Velikoj Britaniji.

Na tajnom snimku koji je nastao unutar Amazonovog skladišta u gradu Danfermlajn prikazan je širok spekar proizvoda koji se uništavaju: smart televizori, laptopovi, dronovi, fenovi za kosu, slušalice, ogromna količina knjiga. Sve ovo je raspoređeno u kutijama na kojima piše „uništiti“. 

Po svemu sudeći, radi se o proizvodima koji nikada nisu prodati ili su vraćeni od strane kupaca.

Proizvodi koji su mogli da budu prosleđeni humanitarnim organizacijama ili onima kojima je potrebno, bačeni su u ogromne kante, odvezeni kamionima, i ostavljeni u centrima za recikliranje ili na deponijama. 

Bivši zaposleni, koji je želeo da ostane anoniman rekao je za ITV news da su na nedeljnom nivou uništavali oko 130.000 predmeta. On je naveo i da ne postoje pravila oko toga šta se uništava, niti konkrenti razlozi za uklanjanje robe. 

„Sve u svemu, oko 50 odsto od svih stvari su neotvorene, druga polovina su stvari koje su vraćene i u dobrom stanju“, rekao je zaposleni.

Dokument koji je procurio iz skladišta Danfermlajn pokazao je, da je za jednu nedelju u aprilu, više od 124.000 predmeta označeno sa „uništiti“.  Nasuprot tome, samo 28.000 predmeta u istom periodu bilo je označeno kao „doniraj“.

Isti zaposleni rekao je za ITV News da je nekada dolazilo i do brojke od 200.000 stvari koje su uništavane.

Zašto se stvari uništavaju? Odgovor na ovo pitanje je Amazonov izuzetno uspešan poslovni model.

Mnogi prodavci odlučuju da svoje proizvode smeštaju u ogromna Amazonova skladišta. Ali što duže roba ostaje neprodata, to se više firmi naplaćuje da je skladišti. Vremenom im postaje jeftinije da se otarase robe, nego da skladište zalihe. 

Sem Četan iz organizacije „Greenpeace“ rekao je da se radi o nezamislivoj količini nepotrebnog otpada, i da je šokantno videti kompaniju od nekoliko milijardi funti kako se na ovaj način rešava zaliha.

U intervjuu za ITV njuz, pre nego što je saznao za istragu, šef Amazona za Veliku Britaniju Džon Baumfri rekao je da je količina robe koju kompanija uništava „izuzetno mala“.

Ono što Amazon radi nije nezakonito. Kao odgovor na podatke do kojih je ITV njuz došao, kompanija je rekla je njen cilj da količina proizvoda koja se uništva dođe do nule.

Navode u da je prioritet  da se roba prepoda, reciklira, ili donira dobrotvornim organizacijama. Naveli su i da roba ne odlazi na deponije u Ujedinjenom Kraljevstvu. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.