Svet

04.08.2014. 14:40

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Analitičari: BiH sledeća za bankrot

Svet

04.08.2014. 14:40

BiH bi mogla biti sledeći kandidat za bankrot posle Argentine, procenili su strani analitičari koji predviđaju da bi se to moglo desiti u narednih godinu dana.
Mediji u BiH, naime, prenose da je evropski magazin Euromani koristeći poseban model izračunao da upravo BiH ima najveće šanse da bankrotira u skorije vreme.
Što se tiče država regiona, prenose BiH mediji, situacija prema magazinu Euromani nije tako dramatična. Ekonomisti upozoravaju da Hrvatska 2016. godine neće moći da vraća dugove, a da ne bi došla u tu poziciju Srbija ovih dana „reže“ javnu potrošnju.
Model prema kojem se izračunava mogućnost bankrota neke zemlje sveta koji koristi podatke Euromonija, BiH je, kako se navodi, država joja ima najalarmantniju situaciju i šanse od 27,4 odsto da bi mogla bankrotirati u roku od 12 meseci.
Čak pre nego izolovana Rusija ili, kako se navodi, ratom zahvaćena Ukrajina. No, BiH je i dalje u B rejtingu prema kreditnom rangu Mudiza i S&P-u, dok su druge zemlje koje imaju sličnu situaciju i rizik od bankrota rangirane u kategoriju C, pa bi to mogao biti neki tračak svetla u ovom mračnom predviđanju.
Prema navodima magazina, razlozi za mogući bankrot su julske poplave zbog kojih se zemlja dodatno zadužila, visoka stopa nezaposlenosti, korupcija i kontinuirana politička nestabilnost.
Bankrot države znači zapravo stečaj. Obaveze su iznad imovine i poverenici potražuju dug, dok je kod stečaja preduzeća moguća naplata. Poverenici, naime, mogu da pregovaraju sa državom pa čak i da se odreknu dela potraživanja.
Ko bi se i koliko odrekao potraživanja od BiH teško je predvidati, ali sasvim je jasno da BiH sve teže otplaćuje i stare dugove, a svakodnevno se dodatno zadužuje, navode mediji.
Samo entitet Federacije BiH u iduće dve godine mora da vrati oko 1,7 milijardi KM duga, odnosno celi jedan godišnji budžet. Ukupna zaduženost BiH je pred kraj prošle godine dostigla približno 10,4 milijarde KM(1,95 KM=1 euro). Od tog iznosa na spoljni dug odnosi se sedam milijardi KM. U međuvremenu se BiH dodatno zadužila, jer nije bila u stanju da održi likvidnost entitetskih budžeta.
Situacija se zbog poplava i neoživljavanja privrednih aktivnosti samo dodatno pogoršala.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. narod je gladan i bez posla, standard nam je najnizi u evropi i sire!!! cemu betonski kavezi! dosta vise, ne mozemo da trpimo, sve je laz, niko nikog ne osudjuje, svi su u kombinaciji!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.