Vesti iz sveta

25.09.2020. 15:58

Gradnja.rs

Autor: Nova Ekonomija

Arhitektonske megastrukture u Njujorku: Mandragora za Ruzvelta

Predstavljen projekat megalomanskog objekta za njujorško ostrvo koji nosi naziv The Mandragore, biće visok 737 metra, a oblik zgrade inspirisan je i ljudskim obličjem, prenosi portal Gradnja.rs. Sa rešenjem je izašao pariski...

Foto: Wikipedia/ tato grasso

Predstavljen je projekat mega-objekta koji će biti podignut na Ruzveltovom ostrvu u Njujorku, koji nosi naziv The Mandragore, prenosi portal Gradnja.rs.

Zgrada će biti visoka 737 metra, a njen oblik je inspirisan i ljudskim obličjem, dodaju autori projekta.

Sa rešenjem je izašao pariski arhitektonski studio Rescubika, a zamisao je da se „kreira veza između čovečanstva i prirode“ i podseti na značaj očuvanja životne sredine, „jer čovečanstvo mora da živi u simbiozi sa prirodom“.

Ovaj projekat predstavlja odgovor na ideju o „gradu budućnosti“ koji će ozbiljno smanjiti emisiju ugljenika i postići karbonsku neutralnost do 2050. godine, piše Designboom. 

Foto: Gradnja.rs

Kako bi se postigao ovaj ambiciozni cilj, studio Rescubika predstavio je rešenje ekološkog stambenog tornja, koji u svojoj unutrašnjosti sadrži rezervoar koji apsorbuje više ugljendioksida nego što ga stvara.

Ako bi se ovaj projekat realizovao, The Mandragore bi bila najviša zgrada na svetu koja troši više CO2 nego što proizvodi.

Iako još uvek nije poznata detaljan struktura objekta The Mandragore, arhitekte su predložile upotrebu materijala zasnovanih na drvetu kao i primenu raznovrsnih mera za dekarbonizaciju vazduha. 

Takođe, predviđena je i upotreba obnovljivih izvora energije, poput toplotnih pumpi na principu funkcionisanja vazduh-zemlja.

Kroz projekat se razmatra i koncept nazvan „energetska trezvenost“ kojim se promovišu promene u načinu života građana i raznovrsnim gradskim transformacijama radi postizanja karbonske neutralnosti.

Imajući ovaj cilj na umu svaki stan objekta će imati radnu sobu, kako bi što više ljudi moglo da radi od kuće i kako bi se smanjila gužva u saobraćaju.

Prema predstavljenom projektu The Mandragore će imati preko 160 spratova, a čitav kompleks bi sadržao 36 vetrogeneratora, 1.600 stabala, 24.500 kvadrata zelenih zidova, kao i 7.000 kvadrata fotonaponskih fasadnih panela.

Ipak, teško je reći hoće li takva zgrada ikada ugledati svetlost dana, ali je, kako se naglašava jedino sigurno da takve ideje podstiču ljude da više razmišljaju u kakvim uslovima živimo i hoćemo li sačuvati planetu za buduća pokolenja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.