Svet

02.10.2014. 10:13

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Bankarstvo iz senke ugrožava globalni finansijski sistem

Svet

02.10.2014. 10:13

Slabo regulisano bankarstvo iz senke naraslo je do ogromnih proporcija u finansijskom sistemu i predstavlja sve veći rizik po stabilnost zemalja, pogotovo SAD.
Na ovo je upozorio Međunarodni monetarni fond (MMF).
Banke u senci širom sveta upravljaju sredstvima vrednim čak 60.000 milijardi dolara, navodi MMF, a prenosi agencija Frans pres.
Bankarstvo u senci uključuje legalne, ali slabo kontrolisane institucije kao što su fondovi i finansijske kompanije u zemljama u usponu, koje uzimaju novac od investitora i pozajmljuju ga kao banke. 
Poslovanje takvih institucija cveta u poslednjih šest godina u svetlu niskih kamatnih stopa u „klasičnim“ bankama, budući da investitori žele veći povrat svojih sredstava. MMF, ipak, upozorava da su rizici u bankarstvu iz senke veliki jer takve kompanije mahom zavise od kratkoročnog finansiranja. 
U slučaju izbijanja panike, masovno povlačenje sredstava iz banaka u senci može da uzdrma širi finansijski sistem i celokupnu globalnu ekonomiju, što se i desilo tokom finansijske krize 2008. 
Nakon finansijske krize, moć banaka iz senke samo je porasla, navodi MMF. U SAD, takve banke imaju gotovo dvostruko više sredstava od „običnih“ banaka, a u evrozoni, kao i u zemljama u razvoju, njihova sredstva vredna su oko 60 odsto sredstava banaka. 
Bankarstvo iz senke cveta u Kini, gde se banke suočavaju sa kontrolama kamatnih stopa, što štediše podstiče da potraže bolji povrat sredstava van banaka. MMF procenjue da bankarstvo iz senke u Kini „teško“ oko 35 do 50 odsto bruto domaćeg proizvoda te zemlje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ama šta priča ovaj čovek? Koliko nam treba izbora godišnje i zbog čega? Da li on uopšte zna zbog čega se raspisuju vanredni parlamentarni izbori?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.