Vesti iz sveta

20.12.2023. 17:01

Nezavisne novine

Autor: Čedomir Savković

BiH očekuje da joj Energetska zajednica ukine deo sankcija

Foto: Paola Felix Meza

Bosna i Hercegovina ispunila je jednu od mera Energetske zajednice usvajanjem mera koje treba da obezbede bolji kvalitet naftnih derivata. Zbog toga u BIH očekuju ukidanje barem dela sankcija koje im je uvela Energetska zajednica.

Na sastanku ministara Energetske zajednice, koji će se održati sutra u Beču, moguće je usvajanje takve odluke, prenose Nezavisne novine.

Pre dve nedelje, Savet ministara BiH je usvojio Odluku o kvalitetu tečnih goriva, što su EU i Energetska zajednica od BiH tražile godinama.

Staša Košarac, ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH, koji je na prošlogodišnjem samitu obećao da će ova država započeti sa ispunjavanjem mera koje traži ova energetska organizacija, smatra da su se stekli uslovi da BiH budu ukinute sankcije.

„BiH je imala niz sankcija zbog toga što nije usvojila odluku o kvalitetu naftnih tečnih goriva a zbog čega nije primenila standarde EU“, rekao je Košarac.

U Energetskoj zajednici nisu želeli da komentarišu moguće odluke ministara i uputili su na poslednji izveštaj o implementaciji mera, koji je sačinjen prošlog meseca.

Ereza Vela, portparolka Energetske zajednice rekla je da je BiH uoči samita implementirala 35 odsto mera u odnosu na 44 odsto prošle godine.

Međutim, ona je upozorila da ove dve godine nije moguće direktno porediti, jer je ove godine u implementaciji prvi put uključen deo o usvajanju mera iz Paketa o čistoj energiji, koji se odnosi na Zelenu agendu i povećanje udela obnovljivih izvora energije u nacionalnom „miksu“.

„Važno je da napomenemo da je BiH preuzela predsedavanje Energetskom zajednicom za 2024. godinu, što bi mogla iskoristiti kao pogodnost da u narednoj godini ubrza provođenje reformi“, rekla je Vela.

Primedbe Energetske zajednice BiH

U izveštaju o implementaciji navedeno je da BiH nije ispunila obaveze iz direktive EU 2013/347, i da odluka o merama prema BiH ostaje na snazi.  Iako nije navedeno, misli se na deo oko zakona o gasu i regulative koja se odnosi na gasni sektor, a koja je kamen spoticaja između Sarajeva i Banjaluke duži niz godina.

Iz izveštaja se može takođe zaključiti da će sankcije prema BiH, koje se odnose na oduzimanje finansiranja izgradnje 400kV dalekovodne mreže ostati na snazi. Međutim, protiv BiH Energetska zajednica je uvela više sankcija, pa nije nerealno očekivati da bi na sastanku u četvrtak neke od njih mogle biti ukinute.

„BiH ima ograničen pristup tržištu gasa koji je organizovan u dve paralelne gasne strukture u entitetima. U Republici Srpskoj nema regulisanja cena u trgovini gasom na veliko, međutim tamo postoji samo jedan uvoznik gasa koji drži monopol“, navedeno je u dokumentu.

NEDOSTATAK ZAKONA

Neke od ostalih ključnih primedbi odnose se na to da BiH i dalje nema zakon na državnom nivou o obaveznim zalihama nafte i naftnih derivata niti, kako kažu, postoji politika na nacionalnom nivou kako da se ispune direktive EU koje se bave ovom problematikom.

„Oba entiteta usvojila su zakone koji nisu usklađeni sa direktivom. BiH mora da uspostavi model za državne zalihe u kriznim situacijama na državnom nivou“, kažu u Energetskoj zajednici.

Ističe se i da BiH i dalje nije uvela u zakonodavstvo obavezu iz prošlogodišnje Deklaracije o klimatskim ciljevima EU do 2030. godine, niti ima ciljeve o karbonskoj neutralnosti do 2050. godine, već samo smanjenje emisija za 80 odsto u odnosu na 1990. godinu.

Srbija da ubrza energetsku tranziciju, u skladu sa ciljevima Energetske zajednice

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.