Svet

29.06.2016. 16:55

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Boje: Izlazak Britanije iz EU izazvao paniku na finansijskim tržištima

Svet

29.06.2016. 16:55

Na istorijskom i senzacionalnom referendumu, britansko biračko telo je prošle nedelje poremetilo politički poredak i odlučilo da napusti Evropsku uniju. Iznenađujuća odluka je ostavila politički sistem u haosu i izazvala paniku na finansijskim tržištima, zaključuje trejder fiksnim prinosima u Sakso banci Majkl Boje.

Snažna reakcija tržišta je nesumnjivo bila uvećana činjenicom da su gotovo svi eksperti, navodno čak i Boris Džonson, bili uvereni da će Britanci ostati u EU sve do momenta kada su objavljeni prvi rezultati referenduma.

„Iznenađujući ishod se zasniva na ukupnom nezadovoljstvu političarima i poretkom uopšte. Kao takva, ova odluka potencijalno ima mnogo širi uticaj na političku i ekonomsku budućnost u ostatku Evrope, pred izborne cikluse u Nemačkoj, Francuskoj i verovatno u Italiji, a sada i u Velikoj Britaniji, da ne spominjemo izbore u SAD u novembru“, kaže Boje.

Ovo osećanje, kako navodi, vuče korene još od posledica finansijske krize, gde se od poreskog obveznika tražilo da plati račun za haos koji su najpre izazvali pohlepni bankari i podstakle centralne banke i političari, čije se posledice i danas ogledaju u veoma sporom ekonomskom rastu.

Ovome treba dodati i migrantsku krizu i sve jače sile globalizacije, koje zajedno ugrožavaju evropske sisteme socijalne zaštite.

„Dok je politički odgovor sada predmet snažnih spekulacija i neizvesnosti, gde je čak moguće da Velika Britanija ustvari i ne napusti Evropsku uniju, i dalje mislimo da je zajednički interes u mirnom rešenju koje neće uticati na najvažnije trgovinske dogovore“, kaže analitičar Sakso banke.

Međutim, ekonomski odgovor centralnih banaka je interesantiniji iz perspektive investitora. 

„Naredna faza rasta kamatnih stopa Federanih Rezervi odložena na neodređeno vreme, kao što su investitori već predvideli. Smatra se da je šansa da dođe do povećanja kamatne stope do decembra 1 prema 10, što nije veliko iznenađenje za naše redovne čitaoce, a možda se uopšte neće dogoditi ni u 2017. godini“, navodi Boje.

Dodaje da u Evropi možemo da očekujemo da će Banka Engleske i Evropska centralna banka, možda u kordinaciji sa drugim svetskim centralnim bankama, pojačati napore monetarne politike u pokušaju da povrate ekonomsko i finansijsko poverenje u ovaj region. 

Velika Britanija je sada na ivici recesije, a inflacija, kao i rast još uvek odbijaju da se odlepe sa dna.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Najabitnije je da inspekcije strapaciraju i kaznjavaju privrednike zbog nefunkcionisanja i nemogucnosti da postignu komunikaciju sa nadleznima oko fiskalizacije! Namicu lovu za budzet jer je budzet bankrot nad bankrotima!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.