Svet

12.03.2018. 10:58

B92

Autor: Nova Ekonomija

Carinske i necarinske barijere koštaće 31 milijardu funti preduzeća u EU

Svet

12.03.2018. 10:58

Kompanije u Britaniji i Evropskoj uniji suočiće se sa dodatnih 58 milijardi funti troškova godišnje ukoliko ne bude dogovora o Bregzitu.

Najpogođenija industrija će biti veliki britanski finansijski sektor, prema rezultatima jedne strudije objavljene danas.

Carinske i necarinske barijere koštaće preduzeća širom 27 zemalja EU, bez Britanije, 31 milijardu funti godišnje ako Ujedinjeno Kraljevstvo napusti blok bez dogovora, navodi se u izveštaju agencije za menadžment konsalting „Oliver Vajman“ i advokatske kuće „Kliford Čens“, prenosi agencija Rojters.

S druge strane, ceh koji će platiti britanski izvoznici u EU dostići će 27 milijardi funti godišnje.

„Ovi povećani troškovi i neizvesnosti prete profitabilnosti i predstavljaju egzistencijalnu pretnju nekim preduzećima“, navodi se u izveštaju.

Britanija bi trebalo da napusti EU sledeće godine, nakon što je u junu 2016. glasala za okončanje više od 40 godina duge političke, ekonomske i pravne povezanosti s navećim svetskim trgovinskim blokom.

U odsustvu sporazuma o Bregzitu, trgovina između Britanije i ostalih 27 članica EU podrazumevala bi primenu pravila i carina Svetske trgovinske organizacije, što je krajnja suprotnost pristupu koji je Ujedinjeno Kraljevsto uživalo kao član jedinstvenog tržišta.

Iako Britanija želi sporazum, vlada u Londonu kaže da se priprema za svaki mogući ishod, uključujući i opciju da zemlja izadje iz bloka bez dogovora. Britanija je zato izdvojila tri milijarde funti kako bi se pripremila za sve eventualnosti.

Današnji izveštaj je pokazao da bi 70 odsto dodatnih troškova u Britaniji, u slučaju odstustva sporazuma o Bregzitu, podelilo pet sektora: finansijske usluge, automobilska industrija, poljoprivreda i hrana i piće, proizvodi za široku potrošnju, kao i hemijska i industrija plastike, navodi Rojters.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.