Kanadski premijer Stiven Harper sumnja da će, posle isključenja Rusije, ikad biti uspostavljen format G8, organizacije koja okuplja vodeće industrijske zemlje.
„Teško je predvideti okolnosti po kojima bi Putinova Rusija mogla da bude ponovo primljena u G7“, napisao je Harper u autorskom članku za kanadski dnevnik „Gloub end mejl“ (Globe and Mail).
Prema njegovoj oceni, akcije Moskve u ukrajinskoj krizi pokazale su da Rusija ne deli vrednosti G7, prenosi agencija RIA Novosti.
Harper je zatražio od ruskih vlasti da preispitaju svoju politiku prema Ukrajini, a posebno da utiču na proruske snage na istoku te zemlje da polože oružje i pristanu na primirje. On je, takođe, istakao značaj započinjenja nezavisne istrage o padu malezijskog putničkog aviona u blizini Donjecka.
Rusija je 2008. godine pristupila G7, priključivši se ekonomskom klubu najrazvijenih država sveta – Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, SAD, Kanadi, Britaniji i Japanu.
Moskva je trebalo ove godine u junu da bude domaćin samita G8 u Sočiju, ali su lideri preostalih sedam zemalja doneli odluku da suspenduju članstvo Rusije, odbivši da učestvuju na samitu zbog odluke Moksve o pripajanju Krima i njenog stava u ukrajinskoj krizi.
Pres sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov je u junu izjavio da Moskva ne razmišlja da se vrati u G8, navodeći da „takav format u ovom trenutku ne postoji, pa ne postoji tema o kojoj bi trebalo da se razgovara“.
On je istakao da je, pak, Rusija „otvorena za saradnju i ako naši partneri pošalju odredjene signale, onda ćemo imati o čemu da razgovaramo“.
Kako je rekao, uprkos suspendovanju Rusije u G8, Rusija će nastaviti da učestvuje u radu grupe 20 najrazvijenih država sveta (G20).
Kanada je u petak saopštila da će uvesti sankcije prema mnogobrojnim ruskim kompanijama i bankama kako bi kaznila Moskvu zbog, kako je navedeno, ilegalne okupacije Krima i „provokativne vojne aktivnosti“ u istočnoj Ukrajini.
Među tim kompanijama su Novatek OAO, drugi po veličini ruski proizvođač prirodnog gasa, kao i Gazprombank, treća najveća ruska banka.
Da li ste pod revizijom duga ili administracijom? Da li ste na crnoj listi? Da li se bore da se nosite sa svojim mesečnim plaćanjima? Da li želite kupiti kuću, auto ili poslovni kredit, ali ste pod revizijom duga ili administracijom? Ako ste odgovorili na DA na bilo koje moje pitanje? Molimo Vas da nas kontaktirate putem e-maila: nortonfinance2017@gmail.com