Svet

22.12.2016. 15:13

Autor: Nova Ekonomija

Dembik: Jedna dobra i dve loše vesti za svetsku ekonomiju u 2017.

Svet

22.12.2016. 15:13

U poslednjih nekoliko godina, način na koji su se finansijska tržišta kretala i pojave negativnih stopa se ne podudaraju ni sa čim o čemu se učilo u knjigama o ekonomiji. Na svu sreću, 2017. godina bi trebalo da potvrdi povratak u normalu započet krajem ove godine. To je dobra vest, navodi u svojoj analizi Kristofer Dembik, direktor makro analize Sakso banke.
„Veoma niske kamatne stope, jeftina nafta i niska inflacija se bliže kraju. Od letos, očekivanja nivoa inflacije u razvijenim zemljama ponovo rastu, zbog viših cena berzanske robe, kao i zbog potvrđenog izlaska iz deflacije Kine. Nakon godina pada, inflacija u zemljama G7 grupe je dostigla prosek od 0,8% do kraja 2016. godine u poređenju sa niskom tačkom od 0,35% u maju iste godine“, navodi Dembik.
Kako kaže, prinosi od globalnih suverenih obveznica su pali nisko na 0,6% početkom leta ali sada ponovo rastu. Do početka 2017. godine bi trebalo da dostignu prosek od 1,5% iako je ovaj nivo i dalje poprilično nizak po istorijskim standardima. 
„Konačno, cena nafte je počela da raste posle nedavnog dogovora OPEK, iako su male šanse da on bude u potpunosti sproveden u svim državama članicama kartela. U stvari, istorija nas uči da su oni sistematski crpeli više nafte od svojih ciljeva, posebno tokom perioda od 2000. do 2007. godine. Ova nova ekonomska paradigma potvrđuje da se ekonomski uslovi ponovo vraćaju u normalu. Negativne kamatne stope koje su direktno rezultirale veoma prilagodljivom monetarnom politikom centralnih banaka bile su anomalija. Nasuprot tome, cena nafte od oko 40 američkih dolara po barelu je bila normalnija ako se uzme u obzir prosečna cena od 1862. do 2016. koja je 34,20 dolara. Iz ove tačke gledišta, anomalija se ne odnosi toliko na nedavni period koliko na period pre sredine 2014. godine kada je cena nafte bila iznad 100 američkih dolara po barelu“, rekao je Dembik.
Prva loša vest je da bi 2017. godina trebalo da potvrdi da će se spori globalni rast održati duže. Ponovo će rast biti ispod prosečnog nivoa u periodu pre finansijske krize 2007. i 2008. godine. Od 2011. godine, konstantno smanjenje udela međunarodne trgovine u svetkom BDP-u -manje od 22% očekivanih tokom 2016. godine nasuprot vrhunca od 25% u 2008. godini, je simptom dugotrajnog usporavanja rasta koji se primećuje još od svetske finansijske krize.
„Glavni pokretači ekonomije na globalnom nivou – Sjedinjene Države, Kina i Evropa – su trenutno u fazi usporavanja. Bez obzira na to, male su šanse da se nova kriza desi naredne godine, naročito ako se uzmu u obzir poslovni i ekonomski ciklusi. Druga loša vest je jačanje američkog dolara što je rezultat normalizacije referentne kamatne stope u Sjedinjenim Državama, i procesa reciklaže viška zemalja u razvoju u američkim dolarima na američkom tržištu. Jak američki dolar je najveći strah za investitore i kreatore politike jer znači da će globalni rast najverovatnije dalje da opada“, objašnjava analitičar Sakso banke.
Ovo investiciono istraživanje, ističe Dembik, nije urađeno u skladu sa zakonskim odredbama čiji je cilj unapređenje nezavisnosti investicionog istraživanja.
„Osim toga ono nije predmet bilo kakve zabrane pre distribucije investicionog istraživanja. Sakso banka, njeni saradnici ili zaposleni, mogu da obavljaju usluge za, sklapaju poslove, drže duge ili kratke pozicije ili na drugi način budu zainteresovani za investicije (uključujući derivate) bilo kog emitenta pomenutog ovde. Nijedna od ovde sadržanih informacija ne predstavlja ponudu (ili podstrekivanje na ponudu) za kupovinu ili prodaju bilo koje valute, proizvoda ili finansijskog instrumenta, za investiranje ili učestvovanje u bilo kojoj strategiji trgovanja“, navodi se u analizi i dodaje da je ova analiza sproizvedena u marketinške i/ili samo informativne svrhe i Sakso banka A/S i njeni vlasnici, filijale i saradnici bez obzira da li deluju direktno ili preko predstavništava ne predstavljaju ili garantuju i ne preuzimaju nikakvu odgovornost za tačnost ili potpunost ovde navedenih informacija.
U pripremi ovog materijala Sakso banka nije uzela u obzir investicione ciljeve nekog određenog korisnika, pojedine investicione ciljeve, finansijske situacije, i posebne potrebe i zahteve i ništa navedeno ovde ne predstavlja preporuku bilo kom korisniku za investiranje ili prodaju na određeni način.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.