
Dizni počeo da deli hiljade otkaza
Izvršni direktor kompanije Dizni (Disney) Bob Ajger (Iger) najavio je da će kompanija ove nedelje početi da obaveštava pojedine zaposlene da su otpušteni. To je prvi od planirana tri kruga otpuštanja, u koji...
Kako će sankcije Rusije uticati na Zapad
Dugoročna projekcija MMF-a ukazuje da će do 2040. godine Kina i Indija zajedno imati veći BDP na osnovu pariteta kupovne moći nego Sjedinjene Američke Države (SAD) i osam najvećih drugih zemalja koje su sankcionisale Rusiju zajedno, navodi ekonomista Goran Nikolić u novoj analizi „Ekonomski aspekti rata u Ukrajini i zapadnih sankcija protiv Rusije„.
Paritet kupovne moći služi za upoređivanje životnog standarda između različitih zemalja, tako što se uzima u obzir domaći proizvod po stanovniku u smislu životnih troškova u svakoj zemlji.
Razvoj moderne nauke i industrijska revolucija dali su Zapadnoj Evropi i njenom američkom ogranku ekonomsku sposobnost da kreiraju ogromnu vojnu moć, omogućavajući im da veći deo planete stave pod svoju sferu uticaja, navodi se u analizi Nikolića koja je objavljena u časopisu „Finansije“.
Međutim, kako je Kina već skoro deceniju vodeća industrijska sila („svetska radionica”), koja iz godine u godinu povećava svoj udeo u globalnoj industrijskoj proizvodnji i ekonomskoj aktivnosti generalno, čini se da bi upravo taj proces mogao da se odigra u njenu korist.
Države koje su uvele sankcije Rusiji (SAD, Kanada, Britanija, EU, Japan, Južna Koreja, Australija, Novi Zeland, Tajvan, Singapor, Norveška, Island, Švajcarska i Lihtenštajn) proizvodile su skoro četiri petine globalnog BDP-a.
Globalizacija, a posebno nezabeležen rast Kine, i u manjoj meri Indije (te drugih zemalja u razvoju koje su dvostruko brže ekonomski napredovale od Zapada), ozbiljno je umanjila tu moć, naročito u poslednjih četvrt veka.
Procenjuje se da ove godine razvijene države proizvode tek oko 57 odsto globalnog BDP-a mereno tržišnim kursevima.
Zamenica generalnog direktora MMF-a Gita Gopinath ukazuje da će sankcije uvedene Rusiji verovatno smanjiti dominaciju dolara i promovisati druge monete, posebno kriptovalute i digitalne valute. To bi bi moglo da dovede i do urušavanja međunarodnog monetarnog sistema.
S obzirom da mnoge zemlje, posebno Kina i Japan, drže ogromne količine deviznih rezervi izraženih u dolarima, u slučaju pada vrednosti dolara, Peking bi se suočio sa ogromnim gubicima, ali bi, usled praktično pada monetarnog sistema usidrenog u američkom dolaru, dobio priliku da promoviše svoju valutu.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Izvršni direktor kompanije Dizni (Disney) Bob Ajger (Iger) najavio je da će kompanija ove nedelje početi da obaveštava pojedine zaposlene da su otpušteni. To je prvi od planirana tri kruga otpuštanja, u koji...
Tražnja za municijom povećana 15 puta zbog rata u Ukrajini
Zbog potresa na finansijskom tržištu, američke Federalne rezerve sve više pozajmljuje bankama, pa su hitne pozajmice prošle nedelje dostigle rekordne nivoe. Istovremeno depoziti korisnika se "prelivaju" iz m...
Banku Silicijumske doline (Silicon Valley Bank) kupiće banka Frst sitizens (First Citizens), saopštila je Federalna korporacija za osiguranje depozita, a prenosi TechCrunch. Kolaps banke Silicijumske doli...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE
Dolazi kraj dominacije družine zapadnih razbojnika i NATO zločinaca.
Јесте, Америка и Енглеска биће земља пролетерска…