Svet

18.07.2023. 13:21

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Do juna skoro 765.000 sajber napada na mala i srednja preduzeća

Foto: PxHere

Svet

18.07.2023. 13:21

U prvih pet meseci 2023. godine otkriveno je 764.015 sajber napada na mala i srednja preduzeća (MSP), a 2.478 zaposlenih se susrelo sa „malverom“ ili neželjenim softverom prerušenim u legitimne poslovne aplikacije, pokazuje izveštaj kompanije Kasprerski.

Prevaranti koriste mnoštvo metoda, poput zloupotrebe digitalnih ranjivosti, fišing mailove za krađu identiteta, obmanjujućih tekstualnih poruka, pa čak i korišćenje naizgled bezopasnih YouTube linkova, a sve u cilju dobijanja neovlašćenog pristupa značajnim podacima, navodi se u sapštenju.

Kompanija Kaspersky ocenjuje da se radi o „zabrinjavajućem trendu“ koji naglašava hitnu potrebu za pojačanim merama sajber bezbednosti kako bi se mala i srednja preduzeća zaštitila od takve vrste napada.

MSP čine čak 90 odsto svih preduzeća globalno i 50 odsto svetskog BDP-a, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Najčešća vrsta pretnji bila je „eksploatacija“, čineći 63 odsto (483.980) svih detektovanih napada u prvih pet meseci tekuće godine.

Ti zlonamerni programi ciljaju ranjivosti softvera i omogućavaju sajber kriminalcima da pokrenu maliciozan malver ili ometaju kritične aplikacije bez ikakve interakcije sa korisnikom.

Fišing i slične pretnje takođe predstavljaju rizik za mala i srednja preduzeća, jer sajber kriminalci vešto prevare zaposlene da odaju poverljive informacije ili postanu žrtve finansijskih prevara.

Primeri takvih obmanjujućih taktika uključuju lažne stranice za bankarstvo, isporuku i kreditne usluge koje su osmišljene da prevare pojedince.

Pored toga, izveštaj kompanije Kaspersky skreće pažnju i na često korišćeni metod za infiltriranje u smart telefone zaposlenih, pod nazivom „smishing“ – pametna kombinacija SMS poruka i fišing-a.

Ta vrsta napada počinje tako što žrtva prima tekstualnu poruku sa malicioznom linkom, distribuiranu preko različitih platformi kao što su SMS, WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat i druge.

Ukoliko korisnik brzopleto klikne na link, uređaj postaje ranjiv i „skida“ zlonamerni kod, dovodeći bezbednost uređaja u pitanje.

Veći broj sajber napada ove godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.