Svet

16.12.2022. 09:07

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

Veći broj sajber napada ove godine

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Svet

16.12.2022. 09:07

Tokom 2022. prosečan DDoS napad je trajao 18,5 sati, skoro 40 puta duže u poređenju sa 2021, zaključili su stručnjaci kompanije Kaspersky.

DDoS su napadi koji imaju za cilj da preopterete ciljani sajt ogromnim istovremenim brojem zahteva i tako ga sruše.

Rat u Ukrajini stvorio je plodno tlo za sajber napade i stručnjaci su uočili porast DDoS aktivnosti tokom leta ove godine.

U najnovijoj analizi stručnjaci kompanije Kaspersky ocenili su da je ovu godinu obeležio vojni sukob u Ukrajini, koji je doneo neizvesnost.

„U danima i nedeljama koji su prethodili vojnom sukobu primećene su pojačane aktivnosti sajber napada i neki znaci vredni pažnje“, navodi se u saopštenju kompanije Kaspersky.

Onda je 24. februara usledio snažan talas pseudo-ransomware napada i wiper napada (malverom za brisanje podataka), koji su neselektivno ciljali ukrajinske entitete.

Neki su bili veoma sofisticirani, ali obim wiper i ransomvare napada brzo se smanjio nakon početnog talasa, navodi se u saopštenju.

Kako se hakeri „nakače“ na aktuelne vesti i događaje?

„Evropljani koji se oslanjaju na ViaSat satelit suočili su se 24. februara sa velikim prekidima u pristupu internetu. Ovaj ‘sajber događaj’ počeo je rano ujutru, manje od dva sata nakon što je Ruska Federacija javno objavila početak ‘specijalne vojne operacije’ u Ukrajini. Sabotaža ViaSat-a još jednom pokazuje da su sajber napadi osnovne cigle u bedemima modernih oružanih sukoba i da mogu direktno podržati ključne prekretnice u vojnim operacijama“, piše u saopštenju te kompanije.

Izveštaj je deo Kaspersky Security Bulletin-a (KSB), koji svake godine analizira ključne promene u svetu sajber bezbednosti.

Kompanija Kaspersky je globalna sajber bezbednosna kompanija osnovana 1997. godine.

Više od 400 miliona korisnika zaštićeno je tehnologijom kompanije Kaspersky, dok preko 240.000 korporativnih klijenata koristi njihove usluge kako bi zaštitili svoje informacije, navodi se u saopštenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.