Vlasti SAD dozvolile su kineskom proizvođaču telekom opreme, korporaciji ZTE, da nastavi poslovanje s američkim kompanijama.
Time je privremeno stavljen van snage deo zabrane uvedene zbog izvoza koji je taj tehnološki gigant obavljao u Iran i Severnu Koreju kršeći sankcije Vašingtona.
Nalog koje je američko Ministarstva trgovine dalo ove sedmice usledio je nakon nagodbe, prema kojoj je ZTE pristao da plati novčanu kaznu u iznosu od milijardu dolara, da smeni svoj rukovodni tim i da angažuje američke službenike koji će kontrolisati da li se kompanija pridržava američkih propisa, prenosi agencija AP.
ZTE-u će biti dozvoljeno da posluje sa američkim kompanijama radi održavanja postojećih telekomunikacionih mreža i mobilnih telefona i podrške u bezbednosnom segmentu, prema nalogu Kancelarije za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine.
Dozvola će trajati do 1. avgusta. Kineska kompanija sa sedištem u južnom gradu Šendžen obustavila je većinu poslovnih operacija nakon što joj je u aprilu ove godine zabranjeno da kupuje američke komponente i tehnologiju.
ZTE je u martu 2017. godine priznao krivicu i prihvatio da plati kaznu od 1,19 milijardi dolara zbog isporuke opreme Iranu i Severnoj Koreji kršeći američke propise. Kompanija je obećala da će kazniti zaposlene koji su bili uključeni u te mahinacije, ali iz Ministarstva trgovine su naveli ove sedmice da su umesto toga krivcima isplatili bonuse.