Cena litijuma pala je za više od 80 odsto u poslednjih 12 meseci, prvenstveno zbog pada tražnje za električnim vozilima u Kini, koja je i najveće svetsko tržište za ovu vrstu vozila. Rudarske kompanije zbog toga smanjuju troškove, ali i planove za povećanje proizvodnje ključne komponente za izradu električnih baterija.
Cena litijuma je za godinu dana pala na ugrubo 13.200 dolara po toni, što je najniža cena od 2020. godine, pokazuju podaci Benchmark Mineral Intelligence koje prenosi Fajnenšl tajms.
Prodaja potpuno električnih vozila u Kini porasla je za 84 odsto, na 5,4 miliona jedinica u 2022. godini, ali preliminarni podaci sugerišu da je rast prošle godine bio „samo“ 25 odsto.
Posledice su naterale rudarske kompanije, uglavnom u Australiji (proizvodi 40 odsto litijuma na planeti), da ograniče proizvodnju, pošto slaba tražnja za električnim vozilima znači i gomilanje delimično obrađenih sirovina duž lanca snabdevanja.
Iako cena litijuma nije pala ispod nivoa iz 2019. godinje, kada je bila oko 6.000 dolara po toni, profitabilnost mnogih proizvođača je na sadašnjem nivou.
Investiciona banka Goldman Sachs procenjuje da će svet ove godine imati višak od 200.000 ekvivalent-tona litijum karbonata, ili 17 odsto globalne tražnje, što će zahtevati „značajno smanjenje ponude“ da bi se uravnotežilo tržište.
U AUSTRALIJI SMANJUJU PROIZVODNJU
Političari u Australiji zabrinuti su zbog toga što su tamošnji rudari najizloženiji neočekivano brzom padu cene litijuma, jer su njihovi projekti prvi našli na udaru tržišnih „gibanja“.
Pilbara Minerals, kompanija koja je ključni igrač u industriji litijuma u Australiji, sa tržišnom kapitalizacijom od deset milijardi australijskih dolara, saopštila je da neće isplatiti dividendu za prvu polovinu nakon pada prihoda od 46 odsto u poslednjem kvartalu 2023. godine.
Kompanija Liontown Resources imala je dogovoren zajam od 760 miliona australijskih dolara da pokrene proizvodnju u okviru svog prvog projekta u dolini Ketlin (Kathleen Valley).
Rudnik je kako se dodaje, neočekivano konzerviran zbog pada cene litijuma. U toj dolini bi trebalo da bude jedan od najvećih svetskih rudnika litijuma, a proizvodnja je zavisila od prethodno prognozirane veće cene tog metala.
Albemarle, jedna od najvećih svetskih litijumskih kompanija, predviđa da će joj kapitalni izdaci ove godine pasti na 1,6 milijardi dolara, sa 2,1 milijardu dolara u 2023, godini. Takođe će smanjiti broj radnih mesta i godišnje troškove za 95 miliona dolara.
Core Lithium, koji posluje na severu Australije, saopštio je ovog meseca da je prekinuo rudarenje litijuma, kao i da će se za sada samo usredsrediti samo na preradu zalihe rude zbog pada cena.
Otvorena prva fabrika litijuma u Evropi