Vesti iz sveta

28.10.2014. 13:16

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Džek Ma: Počeo sa 60.000 dolara, a danas ima 20 milijardi

Osnivač Alibabe, kineske kompanije za trgovinu preko interneta, DŽek Ma, najbogatiji je čovek u Kini sa bogatstvom od skoro 20 milijardi dolara.
Prema godišnjoj „Forbsovoj“ listi najbogatijih ljudi iz Kine, broj milijardera u toj zemlji porastao je u ovoj godini na 242 sa prošlogodišnjih 168.
Samo lično bogatstvo Maa je uvećano na 19,5 milijardi dolara sa prošlogodišnjih 7,1 milijarde dolara, nakon što je njegova kompanija ostvarila rekordnu zaradu od inicijalne javne ponude (IPO) akcija na NJujorškoj berzi u septembru. 
Kineski preduzetnik je, takođe, prošlog meseca zauzeo prvu poziciju na listi koju sastavlja kineski izdavač „Hurun“, ali na kojoj je cifra njegovog bogatstva znatno viša, odnosno 25 milijardi dolara. 
Kompanija Alibaba je osnovana pre 15 godina s kapitalom od 60.000 dolara koje su prikupili Maovi prijatelji, a njena vrednost se sada procenjuje na oko 240 milijardi dolara. Ma, kao bivši profesor engleskog jezika koji se okrenuo svetu interneta, uspeo je da putem prodaje akcija Alibabe na NJujorškoj berzi prikupi preko 800 miliona dolara. 
Kineski multimilijarder Vang Đijanlin, vodeći čovek konglomerata Vanda koji je kupio američki lanac bioskopa AMC, izguran je ove godine sa prve pozicije skliznuvši na četvrto mesto Forbosove liste najbogatijih Kineza. 
Izazovna godina za kineski sektor nekretnina, koji je inače glavni izvor Vangovog bogatstva, uzrokovala je pad njegovog bogatstva na 13,2 milijarde dolara sa prošlogodišnjih 14,1 milijarde dolara. 
Robin Li – osnivač Baidua, kineske verzije američkog internet pretraživača Gugla – zauzeo je drugu poziciju na listu (sa bogatstvom od 14,7 milijardi dolara), dok je Poni Ma ov Tenson, tvorac najpopularnije kineske aplikacije za slanje poruka WeChat zauzeo treće mesto (sa bogatstvom od 14,4 milijarde dolara).

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Toliko nam dobro ide da ne samo sto imamo najlepsu, najbolju, najvecu… jelku, popularnu po svojoj raskosi i ceni, potrebnu da bi se pricalo kako Beograd ima spektakularnu novogodisnju jelku, da nam ukrasi na njoj mozda nisu ni trebali. Ali dobro nam ide…
    Turisti iz sveta koji su dosli u Beograd za novogodisnju noc svakako su primetili novogodisnju rasvetu, a i oni koji dodju kasnije nista nisu niti ce propustiti. Eto, zato smo mi posebni, odusevljavamo svakog ko nam dodje u goste. Dobro nam ide…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.