Svet

24.03.2016. 09:43

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Džek Ma predlaže stvaranje međunarodne platforme za onlajn trgovinu

Svet

24.03.2016. 09:43

Osnivač kineske kompanije za trgovinu preko interneta Alibabe, Džek Ma, predložio je kreiranje međunarodne platforme za onlajn prodaju, javlja Raša tudej.

To bi, prema njegovim rečima, pomoglo razvijanju poslovnih i jačanju kulturoloških veza između država.

„Svet postaje sve komplikovaniji, imajući u vidu kulturološke razlike i rastuće kontroverze. Trgovina je najbolji način komunikacije, jer pomaže ljudima da se uzajamno razumeju“, rekao je Ma na Boao forumu za Aziju (BFA). 

Zajednička platforma za onlajn trgovinu bi, kako je rekao, privukla i preduzeća i ekonomije u razvoju. 

„To bi otključalo potencijal oko 80 odsto svetskih kompanija, 80 odsto država sveta i 80 odsto mladih ljudi. Mogli biste, ne samo u svom susedstvu, već širom sveta, da prodajete svoju robu“, istakao je osnivač Alibabe. 

On je, takođe, rekao da se protivi trgovinskim sankcijama. 

„Smatram da je trgovina ta koja predstavlja ljudska prava i slobodu“, kazao je Ma, dodajući da se trgovina trenutno koristi kao sredstvo u globalnim političkim sukobima. 

Prema njegovoj oceni, razvoj onlajn trgovine neće istisnuti tradicionalne prodavnice sa tržišta. 

„Ljudi brinu da tehnologija uništava radna mesta. Međutim, internet tehnologije će doneti dodatna radna mesta i zahtevaće dodatno znanje, i ambicioznije zaposlene“, smatra Ma. 

On je osudio trgovinski protekcionizam, poručujući da preduzeća moraju postati ključni pokretač razvoja trgovine u siromašnijim zemljama. 

Regionalni protekcionizam, kako je ocenio, dovodi do dodatnih sukoba, a kao primer je naveo sporazum o Transpacifičkom partnerstvu (TPP). 

„Trgovina je doprinela ekspanziji Kine u proteklih 15 godina. Potrebne su nam inovativne tehnologije za e-trgovinu, koje će nerazvijene države kroz 15 meseci dovesti na nivo na kom je Kina“, zaključio je on. 

BFA je neprofitna organizacija, sa sedištem u gradu Boao, južnokineskoj pokrajini Hajnan, i radi na promovisanju ekonomske integracije azijskih zemalja, navodi RT.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.