TikTok ima ogromnu količinu eksplicitnog sadržaja, kom deca lako pristupaju. Automatska moderacija na ovoj video društvenoj mreži često ne registruje štetan sadržaj, dok istovremeno greškom ponekad uklanja korisne edukativne materijale, navode istraživači Sonja Petrović i Milovan Savić u svom autorskom tekstu za The Conversation.
Izazovi sa kojima se TikTok suočava u moderaciji sadržaja ukazuju na potrebu za jačanjem medijske pismenosti među mladima i proaktivnom ulogom roditelja u edukaciji o rizicima na internetu, dodaje se u analizi.
Platforma koja je naročito popularna među mladima se suočava sa problemom balansiranja između privlačenja korisnika i očuvanja bezbednog onlajn okruženja.
Korisnici izveštavaju o „nepravdi“ u TikTok-ovoj politici moderacije, posebno kada je u pitanju LGBTQ+ zajednica.
Kreatori sadržaja, s druge strane, uspešno koriste TikTok za promociju pornografskih materijala, što može doprineti „širenju štetnih rodnih stereotipa i nezdravog odnosa prema seksu“.
Takav sadržaj može negativno uticati na mentalno zdravlje i formiranje stavova mladih.
Iako TikTok nudi mogućnosti za širenje pozitivnih i obrazovnih sadržaja, ovi materijali često ostaju u senci senzacionalističkih i provokativnih videa. Postoji potreba za većim fokusom na edukativni sadržaj koji može pomoći mladima da razviju zdraviji odnos prema seksualnosti i identitetu.
TikTok će uskoro objašnjavati zašto i kako preporučuje sadržaj