Svet

30.11.2022. 09:23

Reuters

Autor: Nova ekonomija

EU i G7 i dalje bez dogovora o ograničenju cene ruske nafte

Foto: Pixabay

Naftni tanker

Svet

30.11.2022. 09:23

Evropska unija i organizacija G7 nisu uspele da se dogovore o ograničenju cene ruske nafte. Poljska i još neke EU članice smatraju da cena treba da bude niža od one koju predlaže G7.

Kako prenosi Rojters, G7 (čine je Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države) predlaže da ograničena cena ruske nafte bude od 65 do 70 dolara po barelu.

Kako se objašnjava, G7 želi da izbegne poremećaje u snabdevanju naftom, jer Rusija na svetskom tržištu obezbeđuje deset odsto tog energenta.

Međutim, Poljska smatra da to neće dovolčjno usporiti Rusiju u ratu protiv Ukrajine, jer se njenom naftom već trguje po ceni od 63,5 dolara po barelu.

Neke zemlje, Litvanija, Estonija i Poljska smatraju da cena ruske nafte mora da bude ograničena na 30 dolara po barelu.

Kako se dodaje, Rusiju proizvodnja nafte košta 20 dolara po barelu i sa sadašnjom cenom u prodaji tog energenta postiže veliki profit.

Ideja da se kompanijama za transport, osiguranje i reosiguranje zabrani da raspolažu ruskom sirovom naftom, ako se ona ne prodaje po ceni nižoj od one koju su odredili G7 i njeni saveznici.

Pošto su ključne svetske kompanije za morski transport nafte smeštene u zemljama G7, ograničenje cene bi otežalo Moskvi da proda svoju naftu po višoj ceni.

Maltu, Grčku i Kipar predlog o ograničenju cene ruske nafte je zabrinuo, zbog mogućeg lošeg uticaja na njihove kompanije koje se bave morskim prevozom tog energenta.

Međutim, taj problem je na kraju rešen određenim zakonskim ustupcima.

Ako do sledećeg ponedeljka ne dođe do dogovora o ideji o ograničenju cena G7, EU će primeniti oštrije mere koje su dogovorene krajem maja: zabranu uvoza ruske sirove nafte od 5. decembra i naftnih derivata od 5. februara.

Mađarska i dve druge centralnoevropske zemlje koje nemaju izlaz na more, inače su obezbedile izuzeće od tih zabrabna, tako da i dalje dobijaju ruske energente putem gasovoda i naftovoda kojim raspolažu.

Kako je nedavno preneo naš portal, EU priprema i novi, deveti paket sankcija
Rusiji, koja je pokrenula vojnu invaziju u Ukrajini.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.