Vesti iz sveta

16.05.2023. 12:49

Axios

Autor: Nova ekonomija

EU Majkrosoftu odobrila kupovinu kompanije Activision Blizzard

Foto: Pixabay

Evropska unija odobrila je američkoj kompaniji Microsoft kupovinu kompanije Activision Blizzard, koja je tvorac poznate video igre Call of Duty i jedan od najvećih proizvođača video igara. Vrednost akvizicije je 69 milijardi dolara.

Kako je preneo portal Axios, komisija EU koja je nadležna za pitanja konkurencije na tržištu jedna je od tri u svetu koju stručnjaci smatraju neophodnom za zaključenje dugo razmatranog sporazuma o promeni vlasništva nad kompanijom Activision Blizzard.

Britanski regulatori rekli su prošlog meseca da će blokirati sporazum o toj kupovini, iako je Microsoft najavio da planira da uloži žalbu na takvu odluku.

Federalna komisija za trgovinu u SAD već je tužena zbog blokiranja akvizicije, a suđenje u tom postupku je zakazano za leto.

Komisija EU je saopštila da je njeno odobrenje uslovljeno potpunom usaglašenošću sa obavezama Majkrosofta na tržištu video igara koje su dostupne na cloud-u, odnosno virtuelnoj memoriji.

Majkrosoft planira da ljude „vraća iz mrtvih“ u obliku čet botova

Microsoft je najavio više desetogodišnjih ugovora kako bi osigurao da će  Call of Duty biti dostupan i na konkurentskim platformama za onlajn gejming.

Microsoft inače kako se dodaje, želi da Activision Blizzard ojača svoje prisustvo na konzolama, računarima i mobilnim uređajima.

Međutim, regulatori su doveli u pitanje da li bi vlasništvo nad Call of Duty toj kompaniji dao nepravednu prednost u odnosu na uspešnijeg rivala konzole Sony PlayStation.

U analizi britanskih regulatora, navodi se da bi pozicija Majkrosofta u tom slučaju bila dominantna, s obzirom na trenutnu situaciju na tržištu.

Microsoftova ponuda za Activision Blizzard, objavljena u januaru prošle godine, ističe u julu, iako bi strane mogle da pokušaju da je produže.

Kako je početkom godine prenela Nova ekonomija, Makrosoft je tokom 2022. godine bolje poslovao u oblasti cloud memorije, nego u oblasti prodaje linčnih, odnosno PC računara (personal computer) i nedavno je planirao otpuštanje oko 11.000 radnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.