Vlade koje traže načine da pomognu evropskim industrijama koje se bore, trebalo bi da se usmere na visoke poreze na energiju, koji narušavaju konkurentnost, rekao je za Rojters šef evropskog lobija za električnu energiju.
Evropska unija priprema paket mera za podršku slabim industrijama, koji treba da bude početkom godine, pošto velike kompanije, od proizvođača automobila do čeličana, upozoravaju na zatvaranje fabrika i hiljade gubitaka radnih mesta.
Leonard Birnbaum, predsednik industrijske grupe Eurelectric, rekao je da su problemi energetski intenzivnih industrija u Evropi brojni, uključujući fragmentisano tržište od Kine i težak pristup kreditima – ali da kreatori politike koji žele da ponude brzo olakšanje treba da izdvoje iz cena energije sve troškove koji nisu povezani sa strukturom industrije.
„Cenimo da je državama uvek potrebno više novca, ali ako zaista želite da elektrifikujete, onda ne možete imati, na primer, predimenzionirano poresko opterećenje na električnu energiju u poređenju sa poreskim opterećenjem na gas“, rekao je Birnbaum, koji je takođe Izvršni direktor nemačke kompanije E.ON.
„Ako smo ozbiljni po pitanju konkurentnosti troškova, ako smo ozbiljni u pogledu elektrifikacije, ako smo ozbiljni u vezi sa dekarbonizacijom, mislim da treba da reagujemo na ovo“, rekao je on.
Industrije EU plaćaju cene električne energije dva do tri puta veće od onih u SAD. Porezi su u proseku činili 23 odsto maloprodajne cene električne energije koju su plaćale energetske kompanije u Evropi 2023. godine, pokazala je analiza istraživačkog centra Bruegel.
Ipak, mnoge od ovih nameta nameću nacionalne vlade i van kontrole su EU. Pregovori među zemlja EU o predlogu da se poreska pravila EU promene u korist čistijih izvora energije „zaglavljeni“ su od 2021.
EU će početkom sledeće godine objaviti plan o pristupačnim cenama energije. Ali, sa zaglavljenim poreskim promenama i nedavnom reformom tržišta električne energije u EU koju još uvek uvode nacionalne vlade, neke diplomate su postavile pitanje šta još Brisel može da ponudi.
Visoki zvaničnik iz jedne zemlje EU rekao je da bi smanjenje poreza pružilo samo „ograničenu“ pomoć i da su potrebne šire mere kako bi se pomoglo evropskoj industriji da se takmiči sa Kinom – na primer, pravila EU koja zahtevaju javne nabavke za kupovinu lokalno proizvedenih, ekoloških proizvoda.
„Imamo alate trgovinske politike, imamo alate politike konkurencije… Moramo da vidimo širi kontekst“, rekao je visoki zvaničnik.
Veleprodajne cene električne energije u Evropi su prošlog meseca porasle na najviši nivo u poslednjih godinu dana, iako su i dalje daleko ispod svog vrhunca 2022. godine, nakon što je Rusija napala Ukrajinu i smanjila isporuke gasa EU.